SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Mazowsze o krok od wprowadzenia lockdownu. „To trudna decyzja”

Koronawirus w Polsce/fot. PAP/Marcin Obara

Województwo mazowieckie o krok od wprowadzenia lockdownu. – Nikt tego nie chce i robi się wszystko, by tego uniknąć – podkreśla Grażyna Cholewińska-Szymańska z warszawskiego szpitala zakaźnego. Tempo przyrostu zakażeń nie napawa jednak optymizmem.

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

Jeżeli te przyrosty tydzień do tygodnia dla Mazowsza okażą się rzeczywiście takie niekorzystne, to jedyną drogą przerwania dróg transmisji jest wprowadzenie jakiejś ograniczonej izolacji. Władza będzie robiła wszystko, żeby do tego nie dopuścić, bo to są ważne urzędy, ważne punkty i zamknąć Warszawę, odizolować, to jest decyzja niesłychanie trudna – mówi Grażyna Cholewińska-Szymańska.

Konsultant wojewódzka ds. chorób zakaźnych podkreśla, że tydzień po tygodniu widać wzrosty zakażeń w Warszawie i na Mazowszu. Mazowsze przekroczyło wskaźniki 40 nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców liczone jako średnia z siedmiu dni.

Wcale nie wykluczamy, że w najbliższych dniach będą jeszcze wyższe i zarówno dla innych województw, bo też mówi się o Małopolsce, bo tam też się obserwuje tendencję wzrostową, ale również być może jakieś decyzje będą wtedy musiały być podjęte wobec województwa mazowieckiego i samej Warszawy – tłumaczy ekspertka.

Dzisiaj w regionie było 1289 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. To prawie o 300 zakażeń więcej niż przed tygodniem, a jeszcze dwa tygodnie temu przypadków było o blisko połowę mniej.

Rośnie liczba osób hospitalizowanych – teraz to 2652 osoby. Przed tygodniem leżało dwieście osób mniej. Mamy wolnych blisko 80 respiratorów. Na kwarantannie jest blisko 44 tysiące mieszkańców Mazowsza.

Jakie obostrzenia mogą obowiązywać?

Jeśli przypadki zakażenia będą przyrastać w szybkim tempie, rząd może zdecydować się na wprowadzenie obostrzeń na Mazowszu. Najprawdopodobniej byłyby podobne do tych, które obowiązują obecnie na Warmii i Mazurach, a niebawem także na Pomorzu. To powrót nauki zdalnej w początkowych klasach szkoły podstawowej, zamknięte hotele, galerie handlowe, a także zamknięte placówki kulturalne i obiekty sportowe.

Obowiązkowe maseczki

W całej Polsce obowiązkowe jest noszenie zakrywanie ust i nosa. Od 27 lutego 2021 r. należy to robić wyłącznie za pomocą maseczki.

 Zakazujemy używania w sferach publicznych, w miejscach zamkniętych, ale i otwartych, wszędzie tam, gdzie spotykamy ludzi, noszenia na twarzy szalików, kominów, bandan, chust i przyłbic – oświadczył rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Poinformował, że dopuszczone są wszystkie rodzaje maseczek, ale rekomendowane są maseczki chirurgiczne.

Konsultant krajowy w zakresie epidemiologii prof. Iwona Paradowska-Stankiewicz dodała, że te maseczki, „które są w tej chwili dostępne – tak zwane jednorazowe – też są maseczkami, które można używać”. Zaznaczyła, że kluczowe jest to, by mieć maseczkę, która prawidłowo zasłania twarz. – Trzymajmy się tego, ponieważ to jest gwarancja tego, że ta maseczka działa w sposób prawidłowy – zaapelowała.

Czytaj też: 

Wojewoda: trudno przewidzieć rozwój pandemii na Mazowszu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone