SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Wojewoda: nie ma ogromnego problemu z miejscami w szkołach

Wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera (L) i minister edukacji Dariusz Piontkowski (P)/fot. PAP/Tomasz Gzell

Sytuacja pokrycia miejsc we wszystkich naszych placówkach szkolnych jest absolutnie pod kontrolą – powiedział w piątek wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, komentując problemy samorządów ze znalezieniem miejsc dla uczniów w szkołach średnich. – Prowadzimy analizę od wielu miesięcy i nie było momentu, w którym moglibyśmy powiedzieć, że jest problem z rekrutacją – dodał.

Jak podkreślił Sipiera na konferencji prasowej w MEN, „od wielu miesięcy prowadzimy z kurator (mazowieckiej oświaty Aurelią Michałowską – red.) dokładną analizę tego, co dzieje się w naszych szkołach i absolutnie nie było takiego momentu, o którym moglibyśmy wspólnie powiedzieć, że jest jakiś ogromny problem” związany z rekrutacją uczniów do szkół.

Sytuacja pokrycia miejsc we wszystkich naszych placówkach jest absolutnie pod kontrolą – zadeklarował wojewoda mazowiecki.

Wskazał również, że „to nie jest tak, że samorząd nie ma planowania, musi planować; obowiązkiem planowania przez każdy samorząd jest to, żeby nie tylko mówić o dniu dzisiejszym, ale też o tym, co jest na przestrzeni najbliższych lat”.

Reforma znana od dawna

Sipiera zauważył, że reforma edukacji „nie jest prowadzona od roku”.

O tym było mówione wiele, wiele lat, dlatego też w sytuacji, w której jest większa subwencja dla samorządów, jest więcej osób (chodzących do szkół – red.), to to jest koszt, który nazywa się kosztem rozwoju – wskazywał.

Apeluję, żeby (…) te sprawy rozwiązywać w dialogu, a nie epatowania, że „brakuje”, „nie ma”, „tragedia” – powiedział.

Ja stwierdzam, że nie ma żadnej tragedii, natomiast oczywiście są pewne wybory i od tego jesteśmy, żeby pomóc edukacji: wydziały w stolicy, wydziały dzielnicowe, biura edukacji, zastępca prezydenta, sam prezydent, czy też kurator i wojewoda – podkreślił Sipiera.

Apel wojewody o dialog

Jak dodał, instytucje te „są od tego, żeby pomagać, ale nie zastępować, bo kompetencja ta jest przypisana do samorządu”.

Sipiera zaznaczył również, że „jesteśmy dorośli i zajmujemy odpowiednie funkcje, żeby pomagać młodym ludziom”. – Apeluję, żebyśmy to robili w maksymalnym konsensusie, a nie szukali elementów, które są w tym zakresie edukacji ponadnormatywnie wykorzystywane – wskazał.

Jesteśmy partnerami, a nie przeciwnikami, załatwiamy sprawy wspólnie, a nie szukamy różnic – powiedział wojewoda.

Zdzisław Sipiera wziął w piątek udział w konferencji prasowej ministra edukacji narodowej. To odpowiedź na sygnały od samorządów. W maju stołeczny ratusz poinformował, że do szkół średnich w Warszawie chce iść o 7 tysięcy uczniów więcej, niż przewidywało miasto. Ma to być efektem reformy edukacji i podwójnego rocznika.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone