SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

K. Radziwiłł w RDC: Mazowsze jest blisko szczytu hospitalizacji

Konstanty Radziwiłł/fot. RDC

Sytuacja dotycząca zajętości łóżek covidowych na Mazowszu jest stabilna. To zapas na grubo ponad 10 dni. Jesteśmy gdzieś w okolicy szczytu liczby hospitalizowanych – mówił dziś w „Poranku RDC” wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł. Gość Radia dla Ciebie odniósł się również do działań rządowego pełnomocnika w Szpitalu Południowym w Warszawie oraz do sytuacji w powiecie żuromińskim, gdzie wykryto już kilkanaście ognisk ptasiej grypy.

KORONAWIRUS NA MAZOWSZU. ZOBACZ MAPĘ ZAKAŻEŃ

Jesteśmy w okolicach szczytu zajętości łóżek na Mazowszu – mówił w „Poranku RDC” wojewoda mazowiecki. Konstanty Radziwiłł przekazał informacje o aktualnej sytuacji epidemicznej w regionie, w tym także o bazie łóżkowej i respiratorowej. Jest stabilnie – zapewnił.

Mamy zapas łóżek covidowych zwykłych jak i respiratorowych na grubo ponad 10 dni, gdyby tempo przyrastania liczby osób wymagających hospitalizacji było takie, jak dotychczas – mówił wojewoda.

Zauważamy, że tempo przyrostu zajętych łóżek zwalnia – wskazał Radziwiłł. – Liczba osób wymagających hospitalizacji waha się, ale w ostatnich dniach jest ona dużo niższa niż powiedzmy dwa tygodnie temu – podkreślił.

Zgodnie z danymi przekazanymi w czwartek przez urząd wojewódzki, na Mazowszu przygotowane są obecnie 5843 łóżka dla pacjentów z koronawirusem, w tym 613 miejsc respiratorowych, z czego zajęte są 4862 łóżka, w tym 536 miejsc respiratorowych.

Oznacza to, że w województwie mazowieckim dla pacjentów z COVID-19 wolnych pozostaje 981 łóżek, w tym 77 miejsc respiratorowych.

Masowe szczepienia na Mazowszu

Wojewoda pytany o zainteresowanie samorządów organizacją masowych szczepień na Mazowszu zaznaczył, że na tę chwilę odzew jest zadowalający. – Jesteśmy w trakcie zbierania takich zgłoszeń. Na wczoraj (środę – red.) to były 53 punkty, które jednostki samorządu chciały tworzyć na Mazowszu, ale myślę, że będzie ich więcej – mówił Radziwiłł.

Wojewoda skomentował też sytuację w punkcie szczepień na Stadionie Narodowym, gdzie we wtorek niektórzy chętni czekali w kolejce na zaszczepienie nawet kilka godzin. Dużo ludzi przychodzi przed czasem – tłumaczył. – Organizatorzy nie byli przygotowani na to, że trzeba zarządzić zarówno tymi, którzy przyszli na właściwą godzinę, jak i tymi, którzy przyszli z zapasem. Skutek był jaki był, wyciągnięto wnioski. W tej chwili w pomieszczeniach zamkniętych takiej dużej liczby osób nie ma – dodał.

Do tej pory na Mazowszu wykonano 1 060 391 szczepień na COVID-19, w tym 323 326 drugą dawką.

Rządowy pełnomocnik w Szpitalu Południowym

To nie była decyzja polityczna, lecz podyktowana koniecznością usprawnienia działań w Szpitalu Południowym – w takich słowach wojewoda tłumaczył z kolei decyzję o skierowaniu wniosku do ministra zdrowia ws. powołania pełnomocnika w covidowej placówce na Ursynowie w Warszawie. Zdaniem Konstantego Radziwiłła, dzięki wprowadzeniu pełnomocnika udało się zwiększyć bazę łóżkową i przyjąć wyższą liczbę pacjentów.

Przeprowadzony miniaudyt wykazał, że w szpitalu nie działo się dobrze – mówił wojewoda. – Mieliśmy pięć tygodni po otwarciu szpitala 57 pacjentów i w zasadzie więcej nie można było ich tam położyć. Jeszcze okazało się, że deklaracje, które szpital składał ile to łóżek tam jest udostępnionych były dęte, nieprawdziwe – stwierdził Radziwiłł.

Wojewoda zaznaczył, że nie wyklucza wprowadzenia pełnomocników w kolejnych placówkach tymczasowych na Mazowszu. Jak na razie takie działania usprawniły funkcjonowanie dwóch lecznic – zaznaczył. – To drugi przypadek, gdzie zaraz po wprowadzeniu pełnomocnika sprawy ruszyły tak jak należy. Pierwszy był w Radomiu, gdzie władze miasta nie były zadowolone z naszej decyzji, ale po kilku dniach okazało się, że normalnie, spokojnie można różne rzeczy robić i tego samego oczekiwałbym w Warszawie – dodał.

Według informacji wojewody, wczoraj w Szpitalu Południowym na warszawskim Ursynowie na 160 miejsc zajętych było 137.

Ptasia grypa w powiecie żuromińskim

Konstanty Radziwiłł był też pytany o sytuację w powiecie żuromińskim, gdzie w ostatnich tygodniach wykryto już kilkanaście ognisk ptasiej grypy. Dziś ma zapaść decyzja dotycząca restrykcji w tym rejonie Mazowsza.

Tak na prawdę jedynym sposobem ograniczenia rozwoju wirusa jest ograniczenie jego transmisji (…) Trzeba wprowadzić też ograniczenia poruszania się ludzi między gospodarstwami – podkreślił wojewoda, tłumacząc, że nie wyklucza zapowiadanego zamknięcia drogi wojewódzkiej nr 541 w powiecie żuromińskim. Więcej o sprawie piszemy TUTAJ.

Wojewoda w porozumieniu z wojewódzkim lekarzem weterynarii prawdopodobnie podejmie również decyzję o ustanowieniu powiatu żuromińskiego i mławskiego strefą zamkniętą.

Posłuchaj całej rozmowy:

Poranek RDC: Konstanty Radziwiłł

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone