SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Wojciechowicz deklaruje utrzymanie programu refundacji in vitro

fot. mat. prasowe

Kandydat na prezydenta stolicy Jacek Wojciechowicz zapowiedział w środę, że jeśli zostanie prezydentem, na pewno będzie kontynuował dofinansowywanie rodzin, które nie mogą mieć dzieci.

Wojciechowicz przypomniał, że w stolicy – dzięki miejskiemu programowi in vitro – urodziło się 26 maluchów, a lekarze zdiagnozowali 315 ciąż. – Po mojej wygranej utrzymany zostanie miejski program refundacji zabiegów in vitro, a jeśli będzie taka potrzeba, program będzie rozwijany – powiedział.

Kandydat zwrócił uwagę, że miasto już nie prowadzi programu profilaktycznego poświęconego zapobieganiu HCV. – Uważam, że powinien być ponownie włączony w programy profilaktyczne, które realizuje miasto. To nie są wielkie koszty – ok. 6 mln zł, a zabezpieczają przed groźną chorobą, jaką jest rak szyjki macicy – powiedział były wiceprezydent stolicy.

22 miliony złotych

Rada Warszawy w czerwcu 2017 r. przyjęła program refundacji zabiegów in vitro na lata 2017-2019. Program przeznaczony jest dla warszawianek w wieku 25-40 lat. Dofinansowanie obejmuje trzy próby zapłodnienia in vitro. Zakłada dofinansowanie do 80 proc. kosztów, nie więcej jednak niż 5 tys. złotych. Na miejski program ratusz przeznaczył 22 miliony.

Decyzją resortu zdrowia w połowie 2016 r. zakończony został – wprowadzony jeszcze w 2013 r. przez rząd Donalda Tuska – ogólnopolski program refundacji in vitro, dzięki któremu urodziło się ponad 5 tys. dzieci. Zamiast niego resort przyjął program kompleksowej ochrony zdrowia prokreacyjnego, który ma być realizowany do końca 2020 r. Jego głównymi celami mają być edukacja i promocja zdrowia prokreacyjnego, a także szkolenia dla personelu medycznego z zakresu procedur diagnozowania i leczenia niepłodności.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone