SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Wojciech Kolarski: nie ma w Polsce miejsca na szowinistyczne i rasistowskie hasła

fot. RDC

– Nie ma w Polsce miejsca na szowinistyczne i rasistowskie hasła. To oczywiste, że nie ma zgody na propagowanie takich idei – mówi w „Poranku RDC” Wojciech Kolarski. Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta zaprosił jednocześnie na niedzielny, „Biało-Czerwony Marsz” organizowany w Warszawie przez władze państwowe.

Jak powiedział w „Poranku RDC” Wojciech Kolarski, wszystko, co wydarzyło się w zeszłym roku podczas Marszu Niepodległości, „było wielkim zaniedbaniem organizatorów”. – Nie ma w Polsce miejsca na szowinistyczne i rasistowskie hasła. To oczywiste, że nie ma zgody na propagowanie takich idei. To jest karalne – podkreślił.

Gość RDC dodał, że sprawa ta jest szczególnie ważna w Polsce, „kraju tak doświadczonym przez totalitaryzmy”.

Jednocześnie Wojciech Kolarski zaprosił na Biało-Czerwony Marsz organizowany w Warszawie przez władze państwowe. Niedzielny marsz ma wyruszyć o 15.00 z ronda Dmowskiego. – Będzie otwierała go Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego, będzie orkiestra wojskowa, pojazdy, ale też grupy rekonstrukcyjne i kombatanci – mówił w czwartek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. – Wyłącznie biało-czerwone flagi. Zapraszamy wszystkich – dodał.

Marsz zakazany

Prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz wydała w środę decyzję o zakazie organizacji Marszu Niepodległości 11 listopada. Następnie doszło do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i premiera Mateusza Morawieckiego, podczas którego ustalono – jak poinformował rzecznik prezydenta Błażej Spychalski – że zostanie zorganizowany „Biało-Czerwony Marsz”, który będzie miał charakter uroczystości państwowej.

Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił jednak w czwartek wieczorem decyzję prezydent Warszawy. Jak podkreślił sędzia, w sprawie tej organ gminy nie uprawdopodobnił okoliczności, że w związku z tą manifestacją może dojść do zagrożenia życia i zdrowia oraz mienia w znacznych rozmiarach, a to była główna przesłanka wydanego zakazu.

Czytaj też:

Sąd Okręgowy uchylił decyzję Hanny Gronkiewicz-Waltz o zakazie organizacji Marszu Niepodległości

Mariusz Błaszczak zaprasza na marsz 11 listopada. „Wyłącznie biało-czerwone flagi”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone