SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Wody Polskie: w sobotę ścieki mają przestać wpływać do Wisły

Most pontonowy na Wiśle po awarii w "Czajce"/fot. PAP/Radek Pietruszka

W sobotę ścieki powinny popłynąć tylko tymczasowym rurociągiem – zapowiada rzecznik Wód Polski Sergiusz Kieruzel. Jak powiedział w rozmowie z RDC, służby cały czas pracują nad odpowiednim ułożeniem rur po to, żeby przesył nieczystości mógł trwać jak najdłużej.

Chodzi o to, żeby zachować równomierne obciążenie obu rurociągów na moście, zapewnić stabilność konstrukcji mostu pontonowego – mówił Kieruzel.

Władze stolicy pracują nad projektem ułożenia awaryjnego rurociągu na moście Północnym. Jego powstanie jest konieczne. Usuwanie awarii głównego kolektora może bowiem zająć wiele miesięcy, a tymczasowa konstrukcja na moście pontonowym może pracować przez około dwa miesiące.

Jak dodał Kieruzel, trzeba zadbać nie tylko o pompy i rurociąg. – Sprawy związane z drogami dojazdowymi, serwisowymi, barierkami, wyznaczeniem stref bezpieczeństwa. Rozwija się coś, co możemy nazwać turystyką rurociągową – stwierdził.

Ścieki w Wiśle

Obecnie do oczyszczalni dostaje się ponad 60 procent nieczystości z lewego brzegu Wisły. Zrzut ścieków rozpoczął się prawie dwa tygodnie temu, po awarii kolektorów poprowadzonych pod dnem rzeki. Dotychczas zrzucono ponad 2,5 miliona metrów sześciennych nieoczyszczonych ścieków komunalnych, stanowiących mieszaninę ścieków bytowych ze ściekami przemysłowymi i wodami deszczowymi. W związku z awarią zbudowano most pontonowy, którym poprowadzono zastępcze kolektory.

Przyczyną awarii kolektora biegnącego pod dnem Wisły były prawdopodobnie – jak informował stołeczny ratusz – błędy przy montażu.

Czytaj też:

Komisja Helsińska pyta Polskę o zrzut ścieków do Wisły

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone