SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Wody Polskie: co trzeci wylot ściekowy w regionie bez zezwolenia

fot. Wody Polskie

Ponad 30 procent wylotów ściekowych na Mazowszu nie ma zezwoleń. Wody Polskie podsumowały kontrolę, w której zidentyfikowano 20 tysięcy różnego rodzaju rur uchodzących do rzek w całym kraju. Teraz przeprowadzane będą kontrole bezpośrednio u właścicieli – urzędnicy sprawdzą, czy posiadają oni wymagane dokumenty.

Według wstępnej kontroli, w której wykryto blisko 20 tysięcy instalacji, jedna trzecia z nich nie ma zezwoleń – mówi prezes Wód Polskich Przemysław Daca. – Głównie o przedsiębiorcach mówimy, ale również mówimy o Zakładach Wodno-Kanalizacyjnych, żeby jak najszybciej dokonali legalizacji tych urządzeń, ponieważ będziemy bezwzględni. W niektórych Wody Polskie mogą taką rurę rozebrać na koszt właściciela lub zatkać – ostrzega.

Niekontrolowane ścieki

My nie wiemy co leci z tych rur, bo przy pozwoleniach wodno-prawnych jest również obowiązek monitorowania przez wytwórcę tych ścieków cały czas tego, co zrzuca. Z tym jest bardzo duży problem. W przypadku prawie 700 takich urządzeń w ogóle do tej pory nie znaleziono właściciela – dodaje Daca.

Z tych rur do wody często wpadają niekontrolowane zanieczyszczenia – wskazuje prezes Wód Polskich. – Są to bardzo często ścieki bytowe, przemysłowe, ścieki poszpitalne, również pochodne. Jest to bardzo szeroki katalog – mówi.

Nielegalne instalacje także na Mazowszu

Najwięcej nielegalnych instalacji wykryto na Śląsku i w Małopolsce.

Mazowsze jest mniej więcej w środku stawki – mówi Maciej Kowalczyk z Zarządu Gospodarki Wodnej. – To jest około trzech tysięcy obiektów zlokalizowanych, a prawie tysiąc z nich nie miało pozwoleń wodno-prawnych – zaznacza.

Ruszamy z bezpośrednimi kontrolami u właścicieli – informuje Przemysław Daca. – Nasi pracownicy po kolei będą sprawdzać te wszystkie urządzenia, te wszystkie zakłady, które takie rury posiadają. Są to urządzenia nielegalne. Zrzucanie ścieków bez pozwoleń wodno-prawnych i jakichkolwiek kontroli jest absolutnie niedopuszczalne – podkreśla.

Po potwierdzeniu braku pozwolenia na spuszczanie ścieków, właściciele będą mieli około dwóch tygodni na jego uzyskanie.

Według danych Wód Polskich, w naszym kraju tylko 10 procent rzek ma stan bardzo dobry, 60 procent – umiarkowany, a 30 procent ocenia się na zły.

Czytaj też:

W Jeziorku Czerniakowskim znaleziono ciało mężczyzny

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone