SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

„Woda jak wodospad”. Mieszkańcy Płocka o chwilach przed ewakuacją

Ewakuacja mieszkańców Płocka/fot. UM Płock

Nie mamy nic. Nie myślało się o rzeczach, woda szła jak wodospad – mówią mieszkańcy Płocka, którzy w jednym z internatów Bursy Płockiej czekają na możliwość powrotu do swoich domów. Do tej pory w związku z podtopieniami po przekroczeniu stanu alarmowego na Wiśle ewakuowanych zostało około stu osób.

Od poniedziałku w Płocku obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. Przyczyną jest zator lodowy na Wiśle poniżej miasta, który blokuje przepływ wody i powoduje przybór rzeki. Woda zaczęła wylewać na okoliczne pola oraz domy jednorodzinne.

Około stu osób ewakuowanych

Prezydent Płocka Andrzej Nowakowski zdecydował we wtorek po południu o ewakuacji z zagrożonych powodzią terenów osiedla Borowiczki – ul. Gmury, najniżej położonej na terenie miasta, sąsiadującej bezpośrednio z rzeką. Do ewakuacji wyznaczono 115 osób, a także zwierzęta. Ewakuowano także mieszkańców z kamienicy przy ul. Rybaki 4, w rejonie bulwarów.

– Większość mieszkańców ul. Gmury ewakuowała się, mniej więcej sto osób. Z przygotowanych miejsc noclegowych w internacie Bursy Płockiej skorzystało kilka osób. Pozostali ewakuowani udali się do swych rodzin – przekazał w środę rano Nowakowski. Podziękował jednocześnie wszystkim zaangażowanym w działania zabezpieczające przed powodzią, w tym strażakom, policji, Straży Miejskiej, ratownikom WOPR i żołnierzom WOT.

To straszne uczucie – natychmiastowa zmiana i wielki stres – mówi w rozmowie z Radiem dla Ciebie jedna z mieszkanek.

W pół godziny woda zalała cały garaż sąsiada, szła jak wodospad – podkreślają ewakuowani.

Większość mieszkańców z ulicy Gmury przeniosła się do rodzin, sześć osób mieszka w bursie przy ulicy 3 Maja. Wczoraj ewakuowano około stu mieszkańców Płocka.

Poziom Wisły od rana wzrósł na wodomierzach w Płocku o około 10 cm.

Czytaj też:

Poziom Wisły w Płocku stale rośnie, choć wolniej niż wczoraj. Bodzanów ogłasza alarm powodziowy

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone