SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Jutro fala kulminacyjna w Warszawie. Miasto zamyka bulwary

fot. RDC

Do Warszawy zbliża się fala wezbraniowa na Wiśle. Szacuje się, że we wtorek wodowskaz na bulwarach może pokazać ok. 485 cm. Fala dojdzie stolicy we wtorek lub w środę rano. Do tego czasu poziom wody w Wiśle będzie rosnąć. Hydrolodzy wydali ostrzeżenia drugiego stopnia przed powodzią dla woj. mazowieckiego.

Na nadejście fali chcą przygotować się właściciele nadwiślańskich lokali. – Nasza plaża sąsiaduje z wodociągami i piaskownią. Działka tym samym jest chroniona przez trzy i pół metrowy wał usypany dzięki ich uprzejmości – mówi Kamil Kraszewski właściciel jednej z warszawskich „plażówek”.

Właściciel lokalu nie ukrywa, ze inwestując w takie miejsce przy Wiśle, był przygotowany na każdy scenariusz. Także na zalewanie terenu. – Ale trzeba zaznaczyć, że wszystkie działki usytuowane w bezpośrednim sąsiedztwie Wisły, podlegają pod nadzór Wód Polskich. Żeby cokolwiek tu zrobić, trzeba uzyskać odpowiednie pozwolenia – dodaje Kraszewski.

W przypadku konieczności przeprowadzenia ewakuacji, zdemontowanie lokalu także nie będzie problemem – podkreśla Kraszewski. – Wszystkie elementy możemy przenieść w bezpieczne miejsce w ciągu kilku godzin – zapewnia.

– Zarząd zieleni warszawy będzie odpowiedzialny za realizację wielu prac, ale w tej chwili trwają przygotowania. We wtorek będziemy wiedzieli, jak to będzie wyglądało, ale oczywiście w poniedziałek poinformujemy warszawiaków, jakie działania miasto i służby specjalne oraz służby miejskie będą realizowały w tych najtrudniejszych godzinach – wyjaśnia Kamil Dąbrowa – rzecznik stołecznego ratusza.

Środki ostrożności

Obecny poziomu Wisły to 4,30 m. Do wtorku ta wartość osiągnie stan ostrzegawczy, czyli 6 m. Rzeka oraz jej brzegi są na bieżąco monitorowane przez służby miejskie i mundurowe. Jak poinformował rzecznik stołecznego ratusza Kamil Dąbrowa – w poniedziałek o 20.00 bulwary wiślane zostaną zamknięte dla pieszych.

Zamknięte zostały już śluzy wałowe, a także wrota Portu Czerniakowskiego. Z plaż zostały wywiezione kosze i przenośne toalety, zabrano ruchome elementy, m.in. ruszty palenisk i nadwodne budki. Zdemontowany został także pomost przy moście Poniatowskiego. W portach bosmani całodobowo nadzorują zacumowane łodzie, żaglówki i inne jednostki.

Miasto ma zabezpieczone 260 tys. worków oraz piasek, gdyby zaistniała potrzeba wzmocnienia wałów. Ze względów bezpieczeństwa obowiązuje zakaz wchodzenia na teren międzywala. Podczas największego wezbrania wody nie będzie można też przebywać na działkach ogrodniczych na Mokotowie.

Aktualny poziom wód na Mazowszu TUTAJ.

Czytaj też:

Fala kulminacyjna w powiecie lipskim. Alarm w Kozienicach

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone