SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Wisła w ujęciu J. Modzelewskiego. Nowa wystawa w CSW Zamek

Fragment obrazu Jarosława Modzelewskiego "Hygiene", 1990 r./fot. Centrum Sztuki Współczesnej Zamek

„Kraj nad Wisłą” to tytuł nowej wystawy Jarosława Modzelewskiego, którą można oglądać w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie. – Zobaczymy pierwsze prace artysty z lat 80. oraz te współczesne – mówił w audycji „Plan na weekend” kurator Marcel Skierski.

Przede wszystkim widoki rzeki Wisły, jak sam tytuł wystawy mówi, jednak ta Wisła musiała się dosłownie pojawić, aczkolwiek rzadko kiedy na tych obrazach jest to po prostu rzeka – zauważył w Radiu dla Ciebie Skierski.

Modzelewski w swojej twórczości porusza różne wątki. – Na wielu z tych obrazów są odniesienia religijne, ponieważ pojawia się na przykład stół rybaka nad rzeką Wisłą, to jakieś eucharystyczne odniesienie, czy przedstawienie ludzi łowiących ryby – wyjawił kurator.

Ważnym symbolem w twórczości Jarosława Modzelewskiego jest symbol rodła – podsumował Skierski. – Jest to znak, który został opracowany w latach 30. przez polską mniejszość mieszkającą w Niemczech. Chodziło o to, żeby wywieść Niemców w pole, by używać symbolu, który jest polski przy ograniczeniach, jakie hitlerowskie Niemcy stawiały wtedy Polakom. Nie można było używać chociażby Orła Białego czy polskiej flagi narodowej – tłumaczył.

Wystawa prezentowana w Centrum Sztuki Współczesnej jest pierwszą przekrojową prezentacją kilku dekad twórczości Jarosława Modzelewskiego. Dla zwiedzających będzie czynna do 24 kwietnia.

Posłuchaj:

Plan na weekend: Jarosław Modzelewski. Kraj nad Wisłą

Czytaj też:

Jakie atrakcje czekają na gości Zamku Królewskiego w 2022 roku?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone