SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Więźniowie będą pracować w lasach. „Ucieczka nie będzie się opłacać”

fot. RDC

Praca dla skazanych w polskich lasach. Lasy Państwowe podpisały porozumienie ze Służbą Więzienną. Więźniowie będą mogli odpłatnie pomóc przy leśnych robotach. – Bardzo się przydadzą, bo od lat mieliśmy brak rąk do pracy fizycznej – mówi p.o. dyrektora Lasów Państwowych Józef Kubica.

To będą sprawy związane z hodowlą lasu, szkółkarstwo, odnowienia, zalesienia, prace na szkółkach i również wejdą w pielęgnację upraw. Kto wie, czy nie czyszczenia po jakimś przeszkoleniu, a być może będziemy organizować też szkolenia dla pilarzy i będą wykonywali również prace związane z cięciem, pozyskaniem drewna – wyjaśnia Józef Kubica.

Program nie jest przeznaczony dla najgroźniejszych skazanych.

W lasach będą pracować drobniejsi przestępcy, albo ci na ukończeniu resocjalizacji – mówi dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński. – Na pewno nie będzie się takiej osobie opłacało uciec z pracy, bo za chwilę będzie np. warunkowe przedterminowe zwolnienie i nie po to pracował trzy czy cztery lata nad sobą, żeby w sposób niezrozumiały to legło w gruzach – tłumaczy.

Cieszymy się, bo to kolejne miejsce, gdzie skazani będą mogli przysłużyć się społeczeństwu – mówi wiceminister sprawiedliwości Michał Woś. – Zawsze praca jest nagrodą, czyli to też jest element oddziałujący, taki motywacyjny dla więźniów, ale też dla społeczeństwa zysk, bo się uczy osadzonych dyscypliny, uczy się takiego zwykłego, codziennego życia i oczywiście lepiej, żeby ktoś poszedł do pracy, a nie cały dzień siedział i oglądał np. telewizję – tłumaczy.

Na Mazowszu w aresztach i zakładach karnych przebywa 6 212 osób. Spośród nich pracuje ponad 2 640. W Polsce w aresztach i zakładach karnych przebywa w sumie 72 tys. osób. Wśród nich pracuje ponad 34 tys.

W tym tygodniu statystyki pracujących skazanych wróciły do stanu sprzed pandemii.  To 82,5 proc. wszystkich uprawnionych do pracy.

Czytaj też:

Szukały go cztery prokuratury i dwa sądy. Wpadł, bo miał ukraść alkohol

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone