SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Więzienie za brak reakcji na przemoc wobec dzieci? „Nie możemy być bierni wobec cierpienia”

fot. Pixabay

– Obowiązek reagowania wynika z przepisów cywilnych – każdy, kto dowie się o tym, że dziecku dzieje się krzywda, powinien zawiadomić sąd rodzinny. To obowiązek ustawowy – mówiła w RDC sędzia Agnieszka Rękas, Biuro Rzecznika Praw Dziecka.

Jak przypomniała Elżbieta Uzdańska, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wielokrotnie powtarzał, że osoby, które wiedzą, że dziecku dzieje się krzywda i nie reagują, są współwinne. Rzecznik chce kar więzienia za brak obywatelskiej reakcji na przemoc wobec najmłodszych.

Dramat dzieci

Sędzia Anna Rękas przypomniała w audycji o dramatycznych wydarzeniach, które obiegły całą Polskę w grudniu ubiegłego roku. – W Łodzi pielęgniarka środowiskowa zauważyła na ciele dziecka obrażenia, które dawały przypuszczenia, że może być ofiarą przemocy fizycznej. To była trzymiesięczna dziewczynka – opowiadała sędzia i dodała, że pielęgniarka zawiadomiła o tym panią doktor, która pod pretekstem badań okresowych wezwała do przychodni rodzica z tą dziewczynką. – Natychmiast zostało zgłoszone, że te obrażenia dają podstawę przypuszczenia, że dziecko jest bite – powiedziała sędzia w RDC. Przyznała, że inne tego typu sytuacje zakończyły się dramatycznie – dzieci były torturowane, katowane i nie przeżyły.

Reagowanie to obowiązek

Tego typu tragedie mogłyby się nie wydarzyć, gdybyśmy nie byli bierni wobec przemocy, cierpienia, jakie zadawane jest przez osoby dorosłe, często opiekunów, rodziców, osoby, które są bliskie dziecku – podkreśliła sędzia Rękas. Przypomniała, że obowiązek reagowania na przemoc wynika z przepisów cywilnych. – Każdy, kto dowie się o tym, że dziecku dzieje się krzywda, powinien zawiadomić sąd rodzinny, to obowiązek ustawowy – zaznaczyła.

Wyższe kary

Zdaniem gościa RDC, propozycja Rzecznika Praw Dziecka jest jak najbardziej uzasadniona. – Karalność za to, że ktoś zaniechał doniesienia o przygotowaniu czy popełnianiu przestępstwa już istnieje, w polskim prawie jest taki zapis. Chodzi o uzupełnienie katalogu przestępstw w tym przepisie – wyjaśniała Rękas. Dodała, że w tej chwili kara do trzech lat pozbawienia wolności dotyczy w szczególności przestępstw, które były ukierunkowane na interes gospodarczy czy społeczny RP. – Dwa przestępstwa ukierunkowane bezpośrednio na człowieka to zabójstwo i bezprawne pozbawienie wolności – podkreśliła Rękas.

Do dyskusji w studiu zapraszamy także słuchaczy. Czekamy na sygnały o sprawach, które warto poruszyć w programie “Jest sprawa”. Adres mailowy: jestsprawa@rdc.pl, tel. 022 645 90 90 (w trakcie audycji – od poniedziałku do czwartku w godzinach 14.00-15.00.). Adres pocztowy: “Jest sprawa” Polskie Radio RDC, ul. Myśliwiecka 3/5/7, Warszawa.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone