Więzienie za brak reakcji na przemoc wobec dzieci? "Nie możemy być bierni wobec cierpienia"

  • 10.01.2017 15:04

  • Aktualizacja: 14:05 15.08.2022

- Obowiązek reagowania wynika z przepisów cywilnych - każdy, kto dowie się o tym, że dziecku dzieje się krzywda, powinien zawiadomić sąd rodzinny. To obowiązek ustawowy - mówiła w RDC sędzia Agnieszka Rękas, Biuro Rzecznika Praw Dziecka.

Jak przypomniała Elżbieta Uzdańska, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak wielokrotnie powtarzał, że osoby, które wiedzą, że dziecku dzieje się krzywda i nie reagują, są współwinne. Rzecznik chce kar więzienia za brak obywatelskiej reakcji na przemoc wobec najmłodszych.


Dramat dzieci


Sędzia Anna Rękas przypomniała w audycji o dramatycznych wydarzeniach, które obiegły całą Polskę w grudniu ubiegłego roku. - W Łodzi pielęgniarka środowiskowa zauważyła na ciele dziecka obrażenia, które dawały przypuszczenia, że może być ofiarą przemocy fizycznej. To była trzymiesięczna dziewczynka - opowiadała sędzia i dodała, że pielęgniarka zawiadomiła o tym panią doktor, która pod pretekstem badań okresowych wezwała do przychodni rodzica z tą dziewczynką. - Natychmiast zostało zgłoszone, że te obrażenia dają podstawę przypuszczenia, że dziecko jest bite - powiedziała sędzia w RDC. Przyznała, że inne tego typu sytuacje zakończyły się dramatycznie - dzieci były torturowane, katowane i nie przeżyły.


Reagowanie to obowiązek


- Tego typu tragedie mogłyby się nie wydarzyć, gdybyśmy nie byli bierni wobec przemocy, cierpienia, jakie zadawane jest przez osoby dorosłe, często opiekunów, rodziców, osoby, które są bliskie dziecku - podkreśliła sędzia Rękas. Przypomniała, że obowiązek reagowania na przemoc wynika z przepisów cywilnych. - Każdy, kto dowie się o tym, że dziecku dzieje się krzywda, powinien zawiadomić sąd rodzinny, to obowiązek ustawowy - zaznaczyła.


Wyższe kary


Zdaniem gościa RDC, propozycja Rzecznika Praw Dziecka jest jak najbardziej uzasadniona. - Karalność za to, że ktoś zaniechał doniesienia o przygotowaniu czy popełnianiu przestępstwa już istnieje, w polskim prawie jest taki zapis. Chodzi o uzupełnienie katalogu przestępstw w tym przepisie - wyjaśniała Rękas. Dodała, że w tej chwili kara do trzech lat pozbawienia wolności dotyczy w szczególności przestępstw, które były ukierunkowane na interes gospodarczy czy społeczny RP. - Dwa przestępstwa ukierunkowane bezpośrednio na człowieka to zabójstwo i bezprawne pozbawienie wolności - podkreśliła Rękas.


Do dyskusji w studiu zapraszamy także słuchaczy. Czekamy na sygnały o sprawach, które warto poruszyć w programie “Jest sprawa”. Adres mailowy: jestsprawa@rdc.pl, tel. 022 645 90 90 (w trakcie audycji – od poniedziałku do czwartku w godzinach 14.00-15.00.). Adres pocztowy: “Jest sprawa” Polskie Radio RDC, ul. Myśliwiecka 3/5/7, Warszawa.

Źródło:

RDC

Autor:

gk