SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

„Dobranocka z Pierwszą Damą” codziennie w Radiu dla Ciebie!

Agata Kornhauser-Duda/fot. Grzegorz Jakubowski, KPRP

W tym roku mija 110. rocznica śmierci wybitnej poetki i bajkopisarki Marii Konopnickiej. Z tej okazji, codziennie o godzinie 19:05, Radio dla Ciebie prezentuje dobranocki dla dzieci, w których usłyszymy krótkie, mało znane wierszyki Konopnickiej, w interpretacji Pierwszej Damy – Agaty Kornhauser-Dudy.

Maria Konopnicka to pisarka mojej młodości. Do dziś mam książki o Pimpusiu Sadełko czy Janku Wędrowniczku. Dlatego bardzo ucieszyłem się, gdy wybitny kompozytor Marek Sewen wystąpił z propozycją, abyśmy nagrali płytę, zatytułowaną „Dwie Pierwsze Damy – Marii Konopnickiej”. Miały to być piosenki i wiersze w wykonaniu Ireny Santor – Pierwszej Damy polskiej piosenki i Pani Agaty Kornhauser-Dudy. Epidemia koronawirusa pokrzyżowała nam plany, ale dzięki życzliwości Pierwej Damy, możemy przedstawić Państwu część tego projektu – wiersze. „Wierszyki na dobranoc. Dobranocka z Pierwszą Damą” – powiedział prezes Radia dla Ciebie Tadeusz Deszkiewicz.

Znany kompozytor Marek Sewen, który skomponował muzykę do wierszy Marii Konopnickiej, jest równocześnie pomysłodawcą całego cyklu.

Maria Konopnicka była wybitną poetką, nowelistką, publicystką, krytykiem literackim, autorką utworów dla dzieci. Urodziła się w 1842 roku w Suwałkach. Od końca XIX. wieku przebywała głównie w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Włoszech i Francji. Utrzymywała jednak kontakty z krajem, współorganizując m.in. strajk uczniów we Wrześni. W 1908 roku napisała „Rotę”, która po odzyskaniu przez Polskę niepodległości była konkurentem „Mazurka Dąbrowskiego” do miana hymnu narodowego. Konopnicka zyskała popularność dzięki utworom patriotycznym i społecznym oraz książkom dla dzieci, zwłaszcza opowieści „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, wydanej w 1896 roku. Zmarła we Lwowie w 1910 r.

Wiersze poetki w interpretacji Pierwszej Damy Agaty Kornhauser-Dudy codziennie w Radiu dla Ciebie. Zapraszamy o 19:05!

Słuchaj nas w Warszawie na 101 FM, w pasmach lokalnych albo online – na www.rdc.pl/rdcplayer.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone