SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Wiemy, kto zajmie się zielenią na Marszałkowskiej. Podpisano umowy

fot. UM Warszawa

Warszawa podpisała umowy z firmami Polska Inżynieria i Kom-projekt na projektowanie przebudowy i rozmieszczenia zieleni na ul. Marszałkowskiej. Pierwsza zajmie się fragmentem od pl. Konstytucji do ul. Nowogrodzkiej, a druga odcinkiem od ul. Królewskiej do pl. Bankowego.

Oferty w przetargu miasto otworzyło pod koniec maja. Zgłosiło się pięć firm zainteresowanych opracowaniem projektu wykonawczego obu odcinków. Ostatecznie zdecydowano, że projekt fragmentu ul. Marszałkowskiej między pl. Konstytucji a ul. Nowogrodzką przygotuje Polska Inżynieria z Warszawy (za 485 tys. zł brutto), zaś rozmieszczenie zieleni od ul. Królewskiej do pl. Bankowego zaprojektuje Kom-projekt z Makowa Mazowieckiego (za 243 tys. zł brutto). Zarząd Dróg Miejskich właśnie podpisał umowy z obiema firmami, co oznacza, że mogą już rozpocząć projektowanie nowego wyglądu centralnych odcinków arterii.

Więcej zieleni

Oba odcinki zostaną zaprojektowane w oparciu o koncepcję „Zielonej Marszałkowskiej”, przygotowaną przez Zarząd Zieleni. Zakłada ona więcej zieleni, m.in. w pasie dzielącym pomiędzy jezdniami a torowiskiem – nasadzenia drzew (tam, gdzie to możliwe) oraz krzewów i żywopłotów. Jezdnie będą miały po dwa pasy ruchu w każdym kierunku, zaś na prawym pasie wyznaczone zostanie parkowanie.

Dla pieszych powstaną dodatkowe przejścia przy ulicach Żurawiej i Wilczej, przewidziana jest też rezerwa pod nową zebrę na Osi Saskiej. Z kolei rowerzyści na odcinku od pl. Konstytucji do ronda Dmowskiego zyskają trasę po obu stronach ulicy, a dalej, aż do pl. Bankowego, po jej zachodniej stronie.

Dodatkowo zostaną wskazane lokalizacje ogródków gastronomicznych oraz stref, w których dopuszczone będzie usytuowanie reklam. Chodniki zostaną podzielone na strefy funkcjonalne – z czytelnym głównym ciągiem pieszym i dodatkową strefą przeznaczoną m.in. na ogródki.

Projektant wybrany w przetargu będzie miał rok na przygotowanie szczegółowego projektu wykonawczego, będącego podstawą przetargu na wyłonienie wykonawcy. Dzięki temu Zielona Marszałkowska powinna być gotowa w 2023 r.

Coraz bliżej drogi dla rowerów i odnowionego ronda

Marszałkowska przejdzie także inne zmiany. Pierwszą z nich jest budowa drogi dla rowerów wzdłuż pl. Defilad, od ul. Świętokrzyskiej do ronda Dmowskiego. Jak twierdzi ratusz, prace na tym odcinku przebiegają sprawnie – na znacznym fragmencie wytyczanej ścieżki położono już asfalt, trwa wymiana chodnika, a wykonawca niebawem rozpocznie prace związane z utworzeniem pasa do parkowania (równoległego na jezdni). Całość uzupełni zieleń – 38 lip srebrzystych ‘Varsaviensis” i żywopłot z irgi. Nasadzenia planowane są na jesień.

W tym roku zostanie również przebudowane rondo Dmowskiego. Dwa tygodnie temu rozstrzygnęło przetarg i wybrano ofertę firmy Balzola Polska Sp. z o.o., opiewającą na 11 mln 42 tys. zł brutto. Wykonawca wytyczy wokół ronda cztery naziemne przejścia dla pieszych (na wysokości ulic Widok, Poznańskiej, Nowogrodzkiej i Parkingowej), dzięki którym piesi nie będą już musieli korzystać ze schodów, żeby dostać się np. na perony przystanków tramwajowych. A przy trzech przejściach zostaną utworzone przejazdy rowerowe.

Czytaj też:

Kładka łącząca Ochotę z Włochami zostanie rozebrana

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone