SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Wielki plan wielkiej Warszawy. Zdjęcie pod kierunkiem Williama Heerleina Lindleya

fot. Porter Novelli - www.porternovelli.com/Wikipedia CC-BY-SA 4.0

Wydany w 1912 roku, opracowany pod kierownictwem Williama Heerleina Lindleya Plan niwelacyjny miasta Warszawy w skali 1:10 000 to najwierniejsze kartograficzne przedstawienie Warszawy z początku XX wieku.

Nakładem Muzeum Warszawy ukazał się album zawierający plan miasta Warszawy z 1912 roku „Plan niwelacyjny miasta Warszawy”. To niezwykły obraz stolicy, autorstwa angielskiego inżyniera Williama Heerleina Lindleya, który nadzorował pracę przy budowie sieci kanalizacyjnej w Warszawie.

Plan niwelacyjny

W roku 1912 ukazał się podpisany przez Williama Heerleina Lindleya plan niwelacyjny Warszawy. Jak wyjaśnił dr Paweł E. Weszpiński z Muzeum Warszawy, plan niwelacyjny to plan miasta uwzględniający również plan wysokościowy.  – Oprócz typowej sytuacji terenowej, to jest sieci ulic, wybranych obiektów, czy terenów zielonych, znajdujemy również rzeźbę terenu pokazaną inaczej, niż do tej pory – powiedział naukowiec. Na planie lindleyowskim, możemy znaleźć poziomo przedstawiony krajobraz miasta. – Między innymi zobaczymy tu wysokości wyznaczone względem zera Wisły – dodał.

Zdjęcie miasta

Od 1883 roku Warszawa była mierzona przez zespół pod kierownictwem Lindleya. Plan powstawał przez długi czas. – W całej Warszawie można było spotkać stołki miernicze na trójnogach, a na nich mapy, na które Inżynier Główny i jego ekipa przenosili obraz miasta – powiedział dr Weszpiński. Jak dodał naukowiec, nawet tytuł oryginalnego planu miasta zawiera mylące sformułowanie – „Zdjęcie pod kierunkiem Williama Heerleina Lindleya”. – Oczywiście zdjęcie nie w rozumieniu fotograficznym, a topograficznym, czyli „zdejmowanie” obiektów z miasta i z przestrzeni, zmniejszanie ich i rysowanie na papierze – wyjaśnił.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone