SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Wielkanoc na Mazowszu. Święcenie pokarmów w reżimie sanitarnym

Wielkanoc w Kościele Katolickim/fot. pixabay

W Kościele przygotowania do Świąt Zmartwychwstania w cieniu obostrzeń sanitarnych. To drugi rok z rzędu, gdy Wielkanoc – najważniejszą uroczystość w kalendarzu osób wierzących – będziemy obchodzić w trakcie pandemii.

Sprawdziliśmy, jak będą wyglądały wielkanocne obchody na Mazowszu.

Diecezja płocka 

Mimo pandemii, w diecezji płockiej obchody się odbędą – mówi dr Elżbieta Grzybowska, rzecznik prasowy diecezji. – Będą przeprowadzone w zasadzie tradycyjnie, jednak zgodnie ze wskazaniami wydanymi przez biskupa płockiego Piotra Liberę, będą one miały bardziej uproszczoną formę, skromniejszą oprawę, niż to bywało przed laty – wyjaśnia.

Diecezja siedlecka 

Diecezja siedlecka zapowiada natomiast ścisłe przestrzeganie reżimu sanitarnego w święta. Nie będzie tradycyjnych obrzędów obmywania nóg czy adoracji Krzyża poprzez jego ucałowanie. Pokarmy w sobotę będą święcone przed kościołami z zachowaniem dystansu.

Msze się odbędą, ale z limitami – informuje rzecznik diecezji ks. Jacek Świątek. – We wszystkich kościołach diecezji siedleckiej na drzwiach będzie wywieszony limit wiernych, którzy mogą przebywać w świątyni, a także będzie przestrzegana zasada DDM, czyli maseczki, dystans i dezynfekcja. Bardzo serdecznie prosimy też wszystkich wiernych o uszanowanie tego. Będą uruchomione specjalne godziny spowiedzi. Nie tylko w czasie mszy świętej, gdy gromadzą się ludzie, ale także poza nimi – tłumaczy.

Według nowych obostrzeń, w miejscach kultu obowiązuje ograniczenie do 1 osoby na 20 m kw. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.

Bez doraźnej kontroli 

Szef Komendy Głównej Policji Jarosław Szymczyk zapowiedział podczas piątkowej konferencji, że policja nie będzie doraźnie kontrolować świątyń, ale zweryfikuje każdy zgłoszony przypadek łamania obostrzeń. – Nie będzie taryfy ulgowej – zapewnił i dodał, że liczy na „odpowiedzialność duchownych i wiernych”.

Wszyscy dzielnicowi nawiązali kontakt z proboszczami z prośbą o przestrzeganie obostrzeń, które zostały ostatnio wprowadzone. Nie mamy w zwyczaju kontroli doraźnych w świątyniach, nigdy takiej potrzeby nie było. Natomiast każdorazowo interweniowaliśmy w sytuacjach, gdy docierały do nas sygnały o łamaniu tych obostrzeń – powiedział Szymczyk.

Czytaj też:

Przedświąteczne zakupy w dobie pandemii. Ekspert: nie zwlekajmy

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone