SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Wieliszew. Gmina zawiadamia służby ws. budowy wieżowca

Wizualizacja budynku/ fot. Facebook/Paweł Kownacki

W Wieliszewie w niskiej zabudowie deweloper ma postawić 8-piętrowy budynek, wykorzystując przepisy ustawy antycovidowej. Tak uważają władze gminy, które nie zgadzają się na tę inwestycję, a wójt zawiadamia w związku ze sprawą prokuraturę i ABW.

Jak donosi gmina, spółka RSJ House skorzystała z zapisów ustawy z 2 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem epidemii COVID-19. Specustawa antycovidowa zawiesiła część zapisów kodeksu budowlanego.

Moloch wśród domków

Według władz gminy, spółka zamierza wybudować wśród domków jednorodzinnych 8-piętrowy budynek. Na udostępnionej przez wójta wizualizacji jest on wyższy od wszystkich budynków, w tym stojącego nieopodal kościoła. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miejsce, w którym spółka zgłasza realizację inwestycji, przeznaczone jest pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną wolnostojącą.

Ten wieżowiec powstałby w miejscu kompletnie kosmicznym, wśród zabudowy jednorodzinnej – powiedział wójt gminy Wieliszew Paweł Kownacki. Jak dodał, Wieliszew nie jest wyłączony z zabudowy wielorodzinnej. Są to jednak zakładowe osiedla, jest to zabudowa znacznie niższa i to w określonym rejonie.

Gmina chce zapobiec budowie

Teraz wójt chce zapobiec inwestycji. – Teraz robimy wszystko, co możemy, aby tej budowie zapobiec – stwierdził Kownacki.

Jak tłumaczył, kolidują z nią kwestie ochrony przyrody, których – przypomniał wójt – ustawa antycovidowa nie wyłącza. – Są tam pomniki przyrody, które wymagają stosownej procedury – wyjaśnił.

Dodał, że wysoki budynek ma powstać przy ruchliwym skrzyżowaniu, w pobliżu kościoła i szkoły. Wójt wyraża w związku z tym obawę, że w okolicy wzrośnie natężenie ruchu drogowego, co wpłynie na bezpieczeństwo mieszkańców.

Zawiadomienie służb

Wysłaliśmy doniesienie do starosty, żeby w związku z tymi faktami – bezpieczeństwem i ochroną przyrody – zatrzymał tę inwestycję – przekazał wójt. Zawiadomił też ABW i prokuraturę. – Zasugerowaliśmy próbę czynu niedozwolonego – czy nie dochodzi do wykorzystania przepisów niezgodnie z ich przeznaczeniem – dodał.

Czytaj też: Osiedle przy Łosiowych Błotach. Minister zawiadamia prokuraturę

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone