SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Festiwal folklorystyczny w Kadzidle, czyli jak wygląda wesele kurpiowskie

Festiwal folklorystyczny na Kurpiach/fot. PanSG, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

To jeden z największych festiwali folklorystycznych na Kurpiach. W ten weekend w Kadzidle odbędzie się wesele kurpiowskie. W ramach imprezy w sobotę w Zagrodzie Kurpiowskiej koncerty i zabawa na ludowo, a prawdziwy ślub w kościele i inscenizacje tradycyjnych obrzędów weselnych zaplanowano na niedzielę.

Impreza rozpocznie się o godzinie 11:00.W Zagrodzie Kurpiowskiej odbędzie się tzw. wybiór do ślubu. – Młody przyjeżdża do młodej, witają się, przypinają sobie wianki, młoda ubiera się w strój galowy. Wtedy na scenie trwa pożegnanie z domem rodzinnym, rodzice błogosławią swoje dzieci, które zaraz odchodzą do ślubu – opowiada Paweł Łaszczych z Centrum Kultury Kurpiowskiej.

Kurpie na weekend

Następnie barwny korowód z parą młodą uda się do kościoła pw. Św. Ducha w Kadzidle. – Kapela prowadzi kurpiowski korowód. Para młoda idzie pierwsza, za nią druhny i cały zespół. Od zagrody kurpiowskiej przemieszczamy się czterysta metrów do kościoła w kadzidle. Potem wracamy do zagrody się bawić i tam już jest wejście dla wszystkich przyjezdnych – tłumaczy Łaszczych.

O godzinie 15:30 w zagrodzie wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze, a o godzinie 20:00 gwiazda wieczoru – zespół Golec uOrkiestra.

Czytaj też:

Zniszczenia upraw po gradobiciu w gminie Załuski. Rolnicy: bez pomocy wojewody nie damy rady

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone