SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Wernisaż wystawy „Polska w pejzażach” w Pałacu Prezydenckim

fot. Marcin Białek/CC BY-SA 3.0

We wtorek wieczorem w Pałacu Prezydenckim odbył się wernisaż nowej ekspozycji pałacowej, przygotowanej we współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie specjalnie na rok 2018. Wystawę, poświęconą wybitnym dziełom polskich malarzy, zatytułowano „Polska w pejzażach”.

W wernisażu wziął udział prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Prezydent podkreślił, że prezentowane pejzaże wyrażają tęsknotę za wolną Polską i ducha narodowego. Jak dodał, było to charakterystyczne dla malarstwa XIX i początku XX wieku, czyli okresu oczekiwania na wolną Polskę i walki z zaborcami. Przypomniał, że ta walka była toczona nie tylko orężem w powstaniach i później w czasie bojów o odzyskanie niepodległości, lecz także pędzlem, dłutem, piórem o utrzymanie naszej tradycji, kultury i polskiej duszy.

Wystawę przygotowało Muzeum Narodowe w Krakowie. Jego dyrektor Andrzej Betlej powiedział, że dzieła, które trafiły na ekspozycję, świadczą o polskiej tożsamości. Podkreślił, że pejzaż jest nie tylko miejscem wyobrażenia rzeczywistości, ale pewnego rodzaju „kanwą historyczną”, z którą się utożsamiamy. – Te niezwykłe, różnorodne widoki mogą się jak w soczewce skupiać i wszyscy oglądający je będą mogli również poznawać, poprzez to miejsce całą Polskę – dodał.

„Polska w pejzażach” to kolejna odsłona sztuki polskiej w Pałacu Prezydenckim. Trafiły na nią dzieła ze zbiorów państwowych i z kolekcji prywatnych, autorstwa: Józefa Chełmońskiego, Leona Chwistka, Stanisława Czajkowskiego, Stefana Filipkiewicza, Karola Hillera, Stanisława Kamockiego, Jacka i Rafała Malczewskich, Józefa Rapackiego, Ferdynanda Ruszczyca, Władysława Strzemińskiego, Leona Wyczółkowskiego, Wojciecha Weissa, Henryka Weyssenhoffa.

Wystawa pomyślana jest jako album widoków Polski, prezentujący pejzaże kolejnych ważnych regionów: Małopolski, Podhala czy Mazowsza. Obok tradycyjnie rozumianych pejzaży pojawiają się również tak ważne w 20-leciu międzywojennym pejzaże przemysłowe i miejskie związane z Łodzią, Śląskiem czy powstającym Centralnym Okręgiem Przemysłowym.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone