SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Wernisaż wystawy „Ministerstwo Spraw Wewnętrznych” w MSN

fot. Pexels

Instalacje, wideo, performance i tekst w różnej postaci mogą zobaczyć odwiedzający na otwartej w czwartek wystawie w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Wystawa „Ministerstwo Spraw Wewnętrznych” prezentuje prace oparte na emocjach i osobistym doświadczeniu twórców.

To niekoniecznie jest zwrot ku samej emocjonalności – rozumianej jako rodzaj nadmiernej ekspresji emocji – ale raczej ku osobistemu doświadczeniu. Subiektywnemu, za którym zazwyczaj stoją emocje i afekty, czyli również manifestacje tych emocji w przestrzeni prywatnej i publicznej – powiedziała PAP historyczka sztuki, kuratorka wystawy, Natalia Sielewicz.

Komentarz do bieżących wydarzeń

Twórcy, nie stroniąc od trudnych tematów, tworzą opowieść będącą komentarzem bieżących wydarzeń. Prace są formą protestu, którego myśl przewodnia rozmywa granice między życiem codziennym a twórczością. – Do wystawy zaprosiłam artystów wizualnych i poetów, którzy prowadząc taką pierwszoosobową narrację i skupiając się na tym, co jest im osobiście bliskie, co ich dotyka, często boli, próbują stworzyć z tego pewną uniwersalną opowieść na temat praw czy bolączek, które dotyczą nas wszystkich. Ta emocjonalność i afektywność dotyczy również życia publicznego, języka protestu, języka dyskursu. Jak widać po ostatnich wydarzeniach w Stanach Zjednoczonych, w Europie, w Polsce – protest stał się bardzo afektywnym medium – ludzie się mobilizują, wyrażają swoją podmiotowość zarówno poprzez obraz, wykorzystując do tego na przykład selfie – mówiła.

Trzy piętra

Do prezentacji prac wykorzystano trzy piętra w siedzibie przy ul Pańskiej 3. Parter przeznaczono na prace wideo, natomiast na pierwszym piętrze udostępniono fragment powierzchni należącej na co dzień do pracowników muzeum – można tam oglądać instalacje przestrzenne. Jak twierdzi kuratorka, przestrzeń ta została wyczyszczona z dodatków, aby pozwolić pracom i budynkowi „oddychać”.

Wystawie towarzyszyć będą odczyty poezji, performance, jak również cykl Muzeum Otwartego, który rozegra się wokół afektów i polityki wyznania. Przyjmie on wyjątkową formę dzięki Young Girl Reading Group, nomadycznej grupie dyskusyjnej zainicjowanej przez artystki Dorotę Gawędę i Egle Kubolkaite. Wystawa będzie czynna do kwietnia.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone