SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Węgrów. Podwyżki za ogrzewanie wody. Mieszkańcy są przeciw

Ostatni dzień na złożenie deklaracji dot. źródeł ogrzewania/fot. Pixabay

Ciepłej wody nie zabraknie, ale podwyżka jest konieczna. Spółdzielnia mieszkaniowa w Turnej w powiecie węgrowskim tłumaczy się z ogłoszeń, które pojawiły się w administrowanych przez nią budynkach. Ze względu na rosnące ceny węgla i niskie zaliczki w czynszach, mieszkańcom groziło odcięcie ciepłej wody.

Teraz prezes Magdalena Zdunek uspokaja. – Taki komunikat pojawił się na klatkach schodowych, ponieważ ceny poszły w górę, mieszkańcy stawiają opór. Istniało radykalne zagrożenie, że wody nie będzie. Udało nam się załatwić w tradycyjnej cenie węgiel i podgrzewamy wodę do końca lata. Zobaczymy, co będzie dalej – dodaje.

Już w tej chwili mieszkańcy powinni płacić za ciepło 11,43 zł, a płacą 8 zł. Zdaniem Zdunek podwyżki są konieczne. – Wszystko jest tutaj w rękach mieszkańców. Możemy przedstawiać zestawienia, możemy mówić o podwyżce, możemy to wszystko przekalkulować. Jeśli nie bedzie zgody mieszkańców na podwyżki, to spółdzielnia będzie miała bardzo duże długi – podkreśla.

Spółdzielnia mieszkaniowa ma w swoich zasobach 97 lokali, w których mieszka około 100 osób. Teraz cena węgla sięga prawie 3 tys. zł za tonę.

Opór mieszkańców

Stąd informacja na klatkach schodowych budynków, że jeśli nie będzie podwyżek, może nie być ciepłej wody – mówi prezeska spółdzielni. – Jeżeli cena węgla utrzyma się na poziomie, który jest. To według naszych obliczeń od stycznia do czerwca już ta kwota wynosić 11,43, a w tej chwili jest to 8 zł czyli jest bardzo zaniżona. Rada rozmyśla nad podwyżką, ale napotykamy opór – wskazuje.

Mieszkańcy też są przeciwni podwyżkom. – Mamy 97 mieszkań. Jeżeli cena węgla jest taka sama na wsi i w mieście, i tam się ona rozkłada na 1000 osób a u nas na 100, to wiadomo, ze te stawki muszą być wyższe – tłumaczy.

Na razie na lato spółdzielni udało się kupić węgiel w akceptowalnej cenie – i tym samym ugrać więcej czasu na rozmowy o podwyżkach. Decyzje w tej sprawie zapadną prawdopodobnie 5 lipca podczas spotkania rady nadzorczej.

Czytaj też:

Straty na blisko 80 tysięcy złotych. Kto okradł pszczelarzy koło Łosic?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone