SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Węgrów. 11 pożarów lasów w 10 dni. Jest śledztwo w sprawie podpaleń

Pożary/fot. Mazowiecka Policja

To prawdopodobnie wina podpalacza. Jedenaście pożarów w ciągu dziesięciu dni gasili węgrowscy strażacy w gminie Sadowne. Ogień pojawia się w tych samych lokalizacjach – w rejonie miejscowości Zieleniec, Ocięte, Złotki i Krupińskie. Służby apelują o ostrożność i informowanie, gdyby okoliczni mieszkańcy zauważyli podejrzane osoby w rejonie podpaleń. Z podobnym problemem mierzyła się w ubiegłym roku gmina Odrzywół w powiecie przysuskim. Tam problem pożarów zniknął, gdy lasy zaczęły patrolować Wojska Obrony Terytorialnej. Żołnierze znów pojawią się w lasach gminy.

– To kolejny rok, gdy walczymy z ogniem w tej gminie, a to angażuje wiele naszych załóg – mówi zastępca komendanta powiatowej straży w Węgrowie Dariusz Maciąg. – Do tych zdarzeń zostało rozdysponowanych 46 zastępów straży pożarnej. Pożary gasiło 235 strażaków. Spaleniu uległo około ośmiu hektarów lasu – informuje.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi Komenda Powiatowa Policji w Węgrowie. – Każdy pożar to odrębne dochodzenie – wyjaśnia oficer prasowy komendy Monika Księżopolska. – W komisariacie prowadzone są czynności majce ustalić okoliczności wzniecenia pożaru i osobę za to odpowiedzialną – podkreśla.

Podejrzenie podpaleń

Podpalacz pozostaje nieuchwytny. – Tylko w ciągu ostatnich 10 dni było ich 11, wszystkie na terenie miejscowości Zieleniec, Ocięte, Złotki i Krupińskie w gminie Sadowne – mówi Dariusz Maciąg. – Pożary występują przeważnie tak gdzie jest gęsty las, tereny mało dostępne, z dala od dróg. Charakter pożaru wskazuje na to, że są to podpalenia – zaznacza.

Z serią podpaleń w tamtym roku mierzyła się gmina Odrzywół w powiecie przysuskim. – W tej chwili pożary ustały, bo uruchomiliśmy wszystkie służby, zadziałał też apel do mieszkańców – przyznaje wójt gminy Marian Kmieciak. – Przede wszystkim to działania policyjne takie jak przesłuchiwanie świadków. Rozpoczęliśmy patrole na quadach nie czekając na Wojska Obrony Terytorialnej. Uczuliliśmy wszystkich aby zwracali na osoby, które pojawią się w lesie – podkreśla wójt.

Węgrowska policja apeluje, aby informować o podejrzanych osobach pojawiających się w rejonie występowania pożarów.

Czytaj też:

Wójt Kotunia z grupą rowerową jadą do Berlina. Chcą wesprzeć hospicjum

Na warszawskiej Woli w tym roku powstanie przedszkole z klocków

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone