SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Według niektórych historyków, średniowiecze skończyło się w XIX wieku”

fot. flickr

– W średniowieczu były momenty przyspieszenia cywilizacyjnego. Z drugiej strony są historycy, którzy uważają, że epoka średniowiecza ciągnęła się aż do XIX wieku, bo myśl oświeceniowa i rewolucja przemysłowa nie pojawiły się w niektórych zakątkach Europy aż do XIX wieku – wyjaśniał w „Niedzieli filozofów” prof. Arkadiusz Stempin.

Człowiek zmienił się na przestrzeni dziejów, natomiast w tych zachowaniach archaicznych się nie zmienił. Ludzie średniowiecza też podporządkowywali sobie naturę, tak jak my to czynimy – ocenił gość RDC. – Ale średniowiecznych ludzi było niewielu, Europa to był jeden wielki las – wyjaśniał. W związku z tym, średniowieczni ludzie „nie mogli wyrządzić zbyt wiele krzywdy naturze„. – Natomiast teraz jest odwrotnie – wszędzie są wielkie enklawy i skupiska ludzkie – komentował.

Jak wyjaśniał prof. Stempin, dopiero za czasów oświecenia pojawiła się idea rewitalizacji pierwotnego dziedzictwa.  – Europa była puszczą ciągnąca się od Pirenejów po Nizinę Moskiewską – mówił.

Koniec wielkiej cywilizacji

Okres średniowiecza zaczyna się wraz z upadkiem Imperium Rzymskiego. To moment przełomowy – zaznaczył profesor. – Oczywiście wtedy  nikt nie zdawał sobie z tego sprawy, że kończy się wielka cywilizacja. Zdumiewające jest to, że w ciągu jednego pokolenia ci, którzy żyli w dobie Imperium, stracili umiejętność wznoszenia cywilizacji na bazie zdobyczy cesarstwa – komentował.

Średniowiecze trwało dziesięć wieków – od V do XV. – Nazwę tej epoce nadali włoscy humaniści XIV wieku, którzy odkryli na nowo po tych prawie dziesięciu wiekach, cywilizację rzymską – tłumaczył gość Tomasza Stawiszyńskiego. – W tych zgliszczach z czasów antyku odsłoniła im się fenomenalna epoka świata antycznego. Tymczasem żyli w innej rzeczywistości. Aby uwypuklić różnicę między tymi cywilizacjami, stworzyli pojęcie wieków ciemnych – okrutnych wieków, które oderwały się cywilizacyjnie od spuścizny świata antycznego – opowiadał.

Do XIX wieku?

Jednak – jak zaznaczył – ocena średniowiecza jest dużo bardziej zniuansowana. – Były momenty przyspieszenia cywilizacyjnego. Ale z drugiej strony są historycy, którzy uważają, że epoka średniowiecza ciągnęła się aż do XIX wieku, bo myśl oświeceniowa i rewolucja przemysłowa nie pojawiły się w niektórych zakątkach Europy aż do XIX wieku – tłumaczył.

Prof. Stempin zaznaczył, że najważniejszymi miejscami w średniowieczu były klasztory. – To były ośrodki, w których życie było najlepiej chronione i najbardziej bezpieczne. Były również centrami dobrobytu – intelektualnego i materialnego – wyjaśniał.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone