SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Początek ferii zimowych na Mazowszu. Sprawdź atrakcje

Ferie zimowe/fot. PAP/Marcin Bielecki

Rozpoczęły się ferie zimowe na Mazowszu. Sprawdziliśmy, jakie oferty przygotowały placówki w największych miastach w regionie. Na dzieci i młodzież czekają m.in. zajęcia sportowe, muzyczne i edukacyjne.

Przerwa zimowa W WARSZAWIE też może być pełna atrakcji. – W Domu Kultury „Świt” przygotowaliśmy trzy propozycje zajęć dla dzieci – informuje Joanna Pieńkowska. – To będą zajęcia plastyczne „Ogrzej się sztuką”. Będą się odbywać trzy razy w tygodniu w pierwszym i drugim tygodniu w godzinach od 13:00 do 16:00. Przygotowaliśmy również zajęcia z majsterkowania. Warsztaty z elektroniki, razem z akademią elektroniki – tłumaczy.

Warsztaty dla majsterkowiczów odbędą się w pierwszym tygodniu ferii od 9:00 do 13:00. Olimpijskie półkolonie zimowe będą trwały przez całe ferie od godziny 7.30 do 17.00.

Szczegółowe informacje mieszkańcy znajdą na naszej stronie internetowej – dodaje Pieńkowska. – Zajęcia są odpłatne. Szczegóły są dostępne na naszej stronie internetowej www.dkswit.com.pl. Zapisać można się telefonicznie albo mailowo – zaznacza.

Ferie z Caravaggiem w stolicy

Możemy też spędzić Ferie po Królewsku.

W tym roku zapraszamy wszystkich na Ferie z Caravaggiem – informuje Monika Przypkowska z działu edukacji Zamku Królewskiego w Warszawie. – Jest dodatkowa okazja na odwiedziny w Zamku Królewskim. Można tam obejrzeć wspaniałe dzieła sztuki malarskiej końcówki XVI i XVII wieku. Brzmi bardzo poważnie, ale mamy doświadczenie jak przekazywać poważne tematy w sposób przystępny. Zajęcia mogą zatem przypaść do gustu także tym, którzy nie zawsze poszukują informacji o sztuce przekazywanych w sposób poważny i naukowy – podkreśla.

W ofercie zamku każdy odnajdzie coś dla siebie – podzielono ją na grupy wiekowe. – Całą zimową ofertę znajdą państwo na naszej stronie internetowej. Wszystkie dodatkowe informacje można znaleźć w zakładce „Ferie po królewsku” – informuje Przypkowska.

Ferie z przyrodą

Fani przyrody znajdą coś dla siebie w Wilanowie. – Mamy w ofercie Zimowe spotkania z przyrodą – informuje Marta Puławska z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. – Spotkania są rodzinne dedykowane dzieciom od szóstego roku życia i ich opiekunom. Poświęcimy czas na obserwację zwierząt, które przebywają w wilanowskich ogrodach i w rezerwacie przyrody Marysin – tłumaczy.

Spotkania są odpłatne – dodaje Puławska. – Bilet kosztuje 20 zł od uczestnika. Wystarczy wejść na stronę muzeum w zakładkę „wydarzenia” lub „edukacja”. Znajdziemy tam artykuł poświęcony „Zielonym spotkaniom z przyrodą”. Bilety kupimy klikając w podany w artykule link – tłumaczy.

Bilety można też kupić bezpośrednio w dniu wydarzenia – w kasie na Przedpolu – i tam też jest miejsce zbiórek.

Na sportowo

Miasto tej zimy uruchomiło 15 miejskich lodowisk w 12 dzielnicach. Skorzystać z nich możemy m.in. w Wawrze, na Targówku i Mokotowie.

Na Górce Szczęśliwickiej amatorzy narciarstwa i jazdy na snowboardzie mogą korzystać z dwustumetrowej trasy. Do dyspozycji miłośników sportów zimowych są dwa wyciągi: krzesełkowy i talerzykowy oraz taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta. Oświetlony stok otwarty jest codziennie w godzinach od 10:00 do 20:00.

PŁOCK

Wydarzenia w Książnicy Płockiej

Na spotkania nie tylko z książką zaprasza w czasie zimowych ferii Książnica Płocka. W trzech miejscach należących do placówki, czyli Mediatece, Chotomku, czyli bibliotece dla dzieci oraz Filii nr 7 przygotowano liczne atrakcje.

Proponujemy różnorodne zajęcia w zależności od wieku uczestników – mówi Joanna Banasiak dyrektor Książnicy. – Warsztaty dotyczące edukacji medialnej, pokazy filmów w technologii VR, gry planszowe, turnieje gamingowe… dużo propozycji dla uczestników w różnym wieku – wymienia.

Najmłodsi będą mogli skorzystać z oferty przygotowanej przez Bibliotekę dla Dzieci. To specjalne zajęcia dla maluchów w wieku 2-5 lat. – Dwa razy takie zajęcia zaproponujemy w ciągu ferii. Będzie to zabawa „Zielono tu, zielono tam”. Zabawy plastyczne, ruchowe, literatura… wszystko w odpowiednich proporcjach, tak, by maluchy zainteresować – zaznacza.

Dla starszych dzieci ofertę przygotowała Filia biblioteczna nr 7. Program zainteresuje z pewnością miłośników informatyki i nowych technologii

Kodowanie na dywanie, jak zrobić coś z niczego, gry planszowe, zagadki logiczne, zagadnienia dotyczące bezpiecznego internetu… one cieszą się dużą popularnością – podkreśla.

Chęć udziału w zajęciach najlepiej zgłosić wcześniej telefonicznie. Szczegóły na stronie www.ksiaznicaplocka.pl

Spektakle dla młodzieży

Trzy kolorowe, zabawne i mądre spektakle na czas zimowych ferii przygotował płocki Teatr Dramatyczny im. Szaniawskiego: „Królewna śnieżka”, „Pchła szachrajka” oraz sztuka „Pan Tom buduje dom”.

To przedstawienia zarówno dla najmłodszych, jak i starszych widzów – mówi Monika Mioduszewska-Olszewska, konsultantka programowa. – Przez dwa tygodnie będzie ponad 10 spektakli. Nie tylko dla najmłodszych, ale i dla trochę starszych – podkreśla.

Spektakle grane będą dwa razy dziennie o 10.00 i 17.00. Szczegółowy repertuar można znaleźć na stronie teatru.

Zwierzęta i sporty

W płockim ZOO opowieści o dzikich i całkiem oswojonych zwierzętach, ale także nauka dokarmiania ptaków czy ABC zakładania domowego akwarium.

To propozycja dla chętnych w każdym wieku – mówi Magdalena Kowalkowska z ZOO. – Wśród poruszanych tematów znajdą się np. takie jak Weterynarz na Sygnale, czyli najciekawsi pacjenci ogrodu, Mokra Robota podczas której będziemy od podstaw zakładać akwarium, czy Dzieciaki Kociaki – te zajęcia zostaną poświęcone młodym panterom i tygrysom. Każdego dnia będzie inny temat i mnóstwo ciekawych wiadomości – dodaje.

Spotkania będą odbywały się codziennie od poniedziałku do piątku o godz. 11.00. Przeznaczone są dla osób indywidualnych.

Zajęcia będą odbywały się w pawilonie herpetarium. Pełna oferta zajęć na stronie www.zoo.plock.pl

Oferta płockiego MDK

Zajęcia artystyczne, sportowe, czy fotograficzne – Młodzieżowy Dom Kultury w Płocku także przygotował bogatą ofertę zajęć dla dzieci i młodzieży spędzającej ferie zimowe w mieście.

Skorzysta z niej prawie sto osób od lat 7 do 20 – mówi dyrektor placówki Litosława Koper. – Nie trzeba robić wcześniejszych rezerwacji. Należy wykupić bilet wstępu do zoo, który obecnie jest w cenie – normalny 28 zł, a ulgowy 19 zł. W przypadku grup zorganizowanych będzie trzeba robić rezerwacje na konkretną godzinę, ponieważ liczba miejsc jest ograniczona – zaznacza.

W ramach zajęć najmłodsi mogą liczyć także na wyjścia do kina, na basen i na spacery po mieście. Natomiast starsze dzieci i młodzież będą mogli uczestniczyć m.in. w warsztatach o zdrowiu lub zajęciach teatralnych.

Szczegółowy harmonogram zajęć na stronie www.mdk-plock.pl

Ofert Płockiej Galerii Sztuki

Na Artystyczne Ferie zaprasza Płocka Galeria Sztuki. Będą warsztaty, wykłady i oprowadzanie po wystawie.

Zaczynamy 31 stycznia w poniedziałek o 12:00 warsztatami – mówi Alicja Wasilewska, dyrektor Galerii. – Od 1 lutego o godzinie 17:00 serdecznie zapraszamy na oprowadzanie po wystawie „Całkiem nowy człowiek” wraz z przewodnikiem, który przybliży problematykę wystawy, który opowie o poszczególnych dziełach i o rozważaniach na temat prezentowanych dzieł – dodaje.

3 lutego odbędzie się wykład „Mistrz światła i cienia”, a 7 lutego warsztaty plastyczne „Zasmakować w Sztuce”.

Są to warsztaty skierowane do dzieci i młodzieży, które będą początkiem cyklu pt. „Lepić, sklejać i klajstrować” – wskazuje dyrektorka.

Będą warsztaty plastyczne dla dzieci, wykłady dla młodzieży ale także atrakcje dla całych rodzin. Na wszystkie wydarzenia trzeba się zapisać. Szczegóły na stronie galerii.

RADOM

Coś dla sportowców

ABC tenisa, boks, nauka jazdy na łyżwach czy zajęcia fitness. Szeroki wachlarz atrakcji na okres ferii zimowych przygotował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Radomiu.

Każdego dnia zachęcamy do korzystania z lodowiska miejskiego – mówi Michał Podlewski. – Lodowisko funkcjonuje przy ul. Bulwarowej w godzinach 9:00-21:00. W poniedziałki, środy i piątki odbywać się będą zajęcia łyżwiarskie z instruktorem – informuje.

Na kortach przy ul. Bulwarowej będzie też szkółka tenisowa – dodaje Podlewski. – We wtorki i czwartki w godzinach 11:00-12:30 organizujemy na kortach zajęcia z gry w tenisa. Zapraszamy także pasjonatów połączenia tańca, zajęć fitness i muzyki. We wtorki i czwartki będą takie zajęcia dla dzieci i młodzieży w godzinach 9:00-16:00. Szeroką ofertę mamy dla chętnych na udział w zajęciach lekkoatletycznych, łuczniczych i bokserskich – wymienia.

MOSIR w Radomiu zaprasza także na baseny.  W godzinach 9-14, dzieci i młodzież szkolna będą mogły kupić bilet promocyjny w cenie 5 zł za godzinę. Więcej informacji: na www.mosir.radom.pl

Akcja ZIMA 2022

W siedmiu radomskich szkołach podstawowych, Młodzieżowym Domu Kultury i w Publicznym Ogródku Jordanowskim odbędą się półzimowiska.

Miejski Ośrodek Kultury Amfiteatr organizuje Zimową ART akademię i zaprasza na zajęcia, gdzie można będzie odkryć wszystkie tajemnice druku 3D – mówi kier. Biura Informacji Prasowej i Publicznej UM w Radomiu Katarzyna Piechota-Kaim – Dom kultury Idalin zaprasza na zajęcia edukacyjno-rozrywkowe, a dom kultury Borki organizuje zajęcia warsztaty plastyczne, wokalne, muzyczne i zajęcia sportowo rekreacyjne – dodaje.

Ciekawą ofertę przygotowała także Resursa Obywatelska. – Proponuje ona m.in. zwiedzanie wystawy w kamienicy Deskurów, oraz udział w grze miejskiej „Śladami Św. Kazimierza”, resursa zaprasza też na spacer śladami radomskich mozajek i na projekcje filmowe. Będzie też można cofnąć się do czasów naszych dziadków i dowiedzieć się jak spędzano wolny czas, gdy o internecie jeszcze nikt nie słyszał – dodaje.

Wiele atrakcji na okres ferii zimowych przygotował również Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Szczegóły na www.radom.pl

CIECHANÓW

Ekologiczna oferta w Ciechanowie

Park Nauki Torus w Ciechanowie zaprasza dzieci na ferie zimowe. Dowiedzą się skąd się bierze prąd, straszny SMOG i jak samemu można chronić Ziemię.

Przygotowaliśmy dla dzieci półkolonie – mówi kierownik Parku Marzena Lentowszczyk. – Zajęcia o charakterze ekologicznym – rozmowy o kwaśnych deszczach i smogu. Sprawdzimy, jak zazielenić miasto. Będziemy poruszać kwestie związane z produkcja prądu i odnawialna energia. Dla młodszych dzieci będziemy mieli zajęcia z budowania maszyn i pojazdów z klocków lego – informuje.

Tygodniowe półkolonie w Torusie kosztują 280 zł. Dzieci maja zapewnioną opiekę od godzinach 11 do 16.

Atrakcje dla uczniów przygotował też Ośrodek Edukacji Kulturalnej Studio w Ciechanowie.

Zapraszamy trzy razy w tygodniu – mówi na dzieci mówi Szymon Ostromecki. – Od 9:00 do 14:00 dzieciaki będą uczestniczyły w zajęciach plastycznych, ruchowych, teatralnych, fotograficznych, wokalnych, kuglarskich. Będą też mogli sprawdzić swoje umiejętności na basenie i udać się na lodowisko – tłumaczy.

W Ośrodku dzieci podczas ferii otrzymają także śniadanie. Półkolonie kosztują tutaj 150 zł. Zajęcia podczas ferii przygotowała w Ciechanowie także Miejska Biblioteka. Tam z kolei wymyślono ,,Zimową Dolinę Muminków”. Szczegóły na stronie placówki.

MŁAWA

Sztuka i zawody w Mławie

Tańce, planszówki, kalambury, zawody sportowe czy sztuka portretowania. To wszystko czeka na dzieci z Mławy podczas ferii zimowych.

Praktycznie wszystkie nasze jednostki kultury i sportu mają dla najmłodszych ciekawe propozycje – mówi rzecznik mławskiego ratusza Magdalena Grzywacz. – Miejski dom kultury planuje organizacje zajęć plastycznych, teatralnych, muzycznych i tanecznych. W miejskiej bibliotece publicznej będzie spotkanie florystyczne, gry planszowe, spotkanie z weterynarzem z okazji światowego dnia kota, zagadki, kalambury zajęcia ruchowe – wymienia.

Dla tych bardziej aktywnych ofertę przygotował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji – dodaje rzecznik. – W miejskim ośrodku sportu i rekreacji zaprosimy dzieci na bezpłatną naukę pływania, gry i zabawy w wodzie, turnieje piłki nożnej halowej, turniej tenisa stołowego – informuje.

Z kolei dla dzieci uzdolnionych plastycznie od 6 do 14 lat ciekawe warsztaty przygotowało Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie.

 – Przewidzianych jest 10 spotkań od wtorku do soboty od godziny 11.00- 12.30 – informuje dyrektor Muzeum Barbara Zaborowska. – Muzeum proponuje warsztaty edukacyjne dotyczące archeologii „Pradzieje Ziemi Zawkrzeńskiej”, „Nieświęci Garnki Lepią: O dawnej ceramice w teorii i praktyce”, warsztaty ze sztuki „Obraz smutny czy wesoły”, „Zabawy barwami”, oraz „Tajemnice obrazu. O sztuce portretowania” – wylicza.

Zapisy już się rozpoczęły.

SIEDLCE

„Bezpieczne ferie” w Siedlcach

Bezpieczne ferie z Kubusiem Puchatkiem – to cykl zajęć zimowych, jaki dla dzieci zostających w domu przygotowała siedlecka biblioteka.

W tym roku pracownicy książnicy poprowadzą go razem z policjantami – mówi dyrektorka biblioteki Ewelina Raczyńska. – Chcemy przemycić bardzo istotne tematy. Oprócz tego ze będą zajęcia dotyczące książek historyjek opowieści, będzie tez na zajęciach pan policjant, który powie o zasadach bezpiecznego przebywania w szkole, domu czy przedszkolu – tłumaczy.

Bezpieczne ferie z Kubusiem Puchatkiem zaplanowano na dwa tygodnie – każdego dnia ponad godzinne spotkania będą obywać się w innej filii biblioteki.

Oferta siedleckiego MOK-u

Zajęcia fotograficzne, taneczne, literackie, gry planszowe i wiele innych – proponuje dzieciom zostającym w te ferie w domu Miejski Ośrodek Kultury w Siedlcach.

Będą nawet warsztaty z makijażu – mówi Sebastian Gumiński z MOK. – Makijaż nie tylko sceniczny. Powtarzamy zajęcia, które po raz pierwszy pojawiły się latem u nas. Cieszyły się dużo zainteresowaniem, więc powracamy z nimi także zimą. Młodzież 12-14 lat i młodzież 15-17 – wyjaśnia.

Te zaplanowano w ostatni dzień ferii – piątek 11 lutego, a cały cykl „Sztukaferie” rusza 7 lutego. Zapisy w Miejskim Ośrodku Kultury zaczną się 31 stycznia.

Startujemy w drugim tygodniu wolnego od 7 lutego – zaprasza Sebastian Gumiński z MOK. – Zajęcia z różnych dziedzin sztuki – taniec, taniec ludowy, fotografie, zajęcia literackie, plastyczne, wokalne, gry planszowe, nauka makijażu. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy serdecznie – dodaje.

Zapisy na zajęcia ruszają od 31 stycznia. Szczegółowy plan warsztatów jest dostępny na stronie internetowej Ośrodka: mok.siedlce.pl

Ferie zimowe na Mazowszu rozpoczną się 31 stycznia, ale dzieci ostatni raz do szkoły pójdą dokładnie za tydzień – 28 stycznia.

Czytaj też:

Używane rzeczy posłużą innym. W stolicy powstaną „Dzielnie”

Góralki skalne ze stołecznego zoo wyjechały do Francji

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone