SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Warszawskie szkoły na czele ogólnopolskiego rankingu. „Trzeba mieć pomysł, wolę i odwagę”

fot. Pixabay

– Jeżeli nauczyciele podążają za zmianami i do tego dokłada się zmotywowana młodzież, która świadomie wybiera szkołę, to jest szansa na sukces – mówił w RDC Sławomir Kasprzak – dyrektor Technikum Mechatronicznego nr 1 w Warszawie.

Dziewięć warszawskich liceów znalazło się wśród najlepszych dwudziestu szkół w Polsce. Ogólnopolski Ranking Szkół Ponadgimnazjalnych po raz 19. przygotował miesięcznik „Perspektywy”. Tegorocznym zwycięzcą wśród liceów okazało się po raz kolejny XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie. Drugie miejsce przypadło XIV Liceum Ogólnokształcącemu im. Stanisława Staszica w Warszawie (w ubiegłym roku również na drugim miejscu). Trzecie miejsce zajęło Liceum Akademickie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu (w ub.r. także na trzecim miejscu).

Na czwartym miejscu uplasowało się 2. Społeczne LO STO im. Pawła Jasienicy w Warszawie, na piątym – Liceum Ogólnokształcącemu nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu, na szóstym – V Liceum Ogólnokształcącemu im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, na siódmym – III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, na ósmym – LO nr III im. Adama Mickiewicza we Wrocławiu, na dziewiątym – XXVII LO im. Tadeusza Czackiego w Warszawie, na dziesiątym – Liceum Ogólnokształcące im. św. Jadwigi Królowej w Kielcach.

Sprawdź pełny ranking liceów

Jak powiedziała Anna Sobala-Zbroszczyk, dyrektor II Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Pawła Jasienicy w Warszawie, „trzeba mieć pomysł, wolę i odwagę„, żeby eksperymentować i myśleć, jakie rozwiązania wprowadzać, by motywować uczniów do nauki. – Jeżeli nauczyciele pracują w ten sposób i są otwarci na zmiany, to widać później efekty – podkreśliła.

„Lubimy wyzwania i dajemy sobie radę”

Sławomir Kasprzak, dyrektor Technikum Mechatronicznego nr 1 w Warszawie, które w rankingu techników zajęło dziewiąte miejsce, przyznał, że to jest ciągła praca nad radzeniem sobie z kolejnymi pokoleniami, które trafiają do szkół. – To wymaga pracy diagnozującej potrzeby tych młodych ludzi, jednak nie tylko w zakresie dydaktycznym, ale również w zakresie psychologiczno-pedagogicznym – zwrócił uwagę.

Sprawdź pełny ranking techników

Dodał, iż to powoduje, że dzisiaj nauczyciele wypełniają trochę inną rolę niż jeszcze kilka lat temu. – Ona musi się zmieniać, a jeżeli nauczyciele podążają za zmianami i do tego dokłada się zmotywowana młodzież, która świadomie wybiera szkołę, to jest szansa na sukces. Jeżeli uchwyci się to w odpowiednim momencie, to można chwalić się potem sukcesami – powiedział.

Gość RDC wspomniał również, że skończył się czas nauczycieli stojących przy tablicy i przekazujących jedynie słuszną wiedzę. – To jest większe wyzwanie dla nauczycieli, ale my lubimy wyzwania i dajemy sobie radę – mówił w „Czasie dla Ciebie” Sławomir Kasprzak.

Inne rankingi

Kapituła przygotowała w tym roku trzy podrankingi szkół: dwa, w których kryterium są wyniki matury i ranking olimpijski (decydowały osiągnięcia w olimpiadach przedmiotowych) oraz rankingi wojewódzkie.

W podrankingu maturalnym wśród liceów zwyciężyło II Społeczne LO STO im. Pawła Jasienicy w Warszawie, a wśród techników – Technikum Łączności nr 14 w Krakowie. W podrankingu olimpijskim pierwsze miejsce zajęło XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone