SŁUCHAJ ONLINE
MENU

I Światowy Dzień Ubogich w jadłodajni na Miodowej

fot. RDC

W niedzielę po raz pierwszy obchodzimy Światowy Dzień Ubogich. Święto, ustanowione przez papieża Franciszka w całym Kościele katolickim, ma uczulić wierzących i niewierzących na potrzeby osób samotnych, starszych, biednych i bezdomnych.

W Warszawie na spotkanie z ubogimi zapraszają bracia kapucyni z klasztoru przy ulicy Miodowej 13. – Przyszło mnóstwo osób, ale to nic nowego – mówi brat Szymon Janowski. – Ubogim trzeba pomagać na co dzień, nie tylko raz do roku – dodaje.

Zapraszamy, aby na chwilę przysiąść i porozmawiać z naszymi podopiecznymi. Ubodzy spragnieni są nie tylko jedzenia, ubrania, ale także zwykłej rozmowy oraz szacunku– dodaje Edyta Foryś z Fundacji Kapucyńskiej zrzeszającej wolontariuszy opiekujących się bezdomnymi.

Po obiedzie będzie jeszcze jedna okazja do spotkania i rozmów z ubogimi. O 17.30 zaplanowano występ Dominiki Szcześniak. W warszawskim klasztorze kapucynów idea zorganizowanej pomocy ubogim sięga roku 1918. Wtedy to do odzyskanego klasztoru przybył błogosławiony Anicet Kopliński, nazywany później „Warszawskim Jałmużnikiem”. Obecnie bracia kapucyni razem z 80 wolontariuszami, każdego dnia wydają w bardzo skromnych i trudnych warunkach około 300 posiłków dziennie. Jadłodajnia prowadzona jest w podziemiach klasztoru, gdzie wolontariusze przenoszą zupę z kuchni w 50-litrowych pojemnikach, mając do pokonania strome schody. Dlatego trwają starania o wybudowanie Kapucyńskiego Ośrodka Pomocy. Potrzebujący będą tam mieli do swojej dyspozycji stołówkę, łaźnie, gabinety do rozmów z psychologami oraz miejsce do spotkań dla grup w ramach duszpasterstwa bezdomnych.

O I Światowym Dniu Ubóstwa Robert Łuchniak rozmawiał z Edytą Foryś i panem Piotrem, podopiecznym fundacji [posłuchaj całej rozmowy].

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone