SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Co dalej z Roma Tower? Aktywiści chcą działki w rejestrze zabytków

fot. BBIdevelopment

Aktywiści warszawskiego Śródmieścia wciąż walczą przeciwko budowie Roma Tower. Wieżowiec ma powstać u zbiegu ulic Emilii Plater i Nowogrodzkiej. Protesty w tej sprawie odbywają się od lat. Teraz aktywiści chcą wpisania działki do rejestru zabytków.

– Obiekt przede wszystkim przysłoni kościół św. Barbary i zaburzy historyczny charakter Śródmieścia Południowego – mówi varsavianista Janusz Sujecki. – To byłoby całkowite zaburzenie proporcji Śródmieścia. Ponieważ społeczność lokalna nie życzy sobie tej inwestycji z wielu względów – tłumaczy.

Działka jest niezabudowana. Teren dawniej był zagospodarowany pod funkcjonowanie stacji benzynowej. Zdaniem aktywistów budowa Roma Tower w tym miejscu obniży wody gruntowe, a przez to zniszczony zostanie pobliski starodrzew. Jednak biuro architektury urzędu miasta uspokaja. – Zanim deweloper wystąpi o pozwolenie na budowę musi spełnić kilka warunków – wyjaśnia Małgorzata Nowaczyk z urzędu miasta.

– Inwestor w zależności od potrzeb musi uzyskać badania geologiczno-inżynierskie, a także geotechniczne warunki posadowienia obiektów budowlanych. To wszystko zależy od tego jaki obiekt zostanie tam postawiony. W tym przypadku jest duże prawdopodobieństwo, że posiadałby takie badania, do których wszystkie strony z okolicy mają wgląd – tłumaczy.

Uchwalony w 2017 roku plan zagospodarowania terenu dopuszcza powstanie wieżowca wysokiego nawet na 170 metrów. Inwestorami Roma Tower są: BBI Development  rchidiecezja warszawska. Jeszcze nie wystąpiły o pozwolenie na budowę.

Poniższe wizualizacje prezentują pierwotny projekt Roma Tower. Inwestor pracuje nad nową koncepcją.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone