SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Zbiorowa odpowiedzialność za brak segregacji śmieci w Warszawie

Śmieci/fot. RDC

Odpowiedzialność zbiorowa i dwa razy wyższe opłaty za wywóz śmieci. Stołeczny ratusz szykuje się do przeprowadzenia kontroli. Urzędnicy ze wszystkich dzielnic Warszawy będą sprawdzać, czy mieszkańcy segregują odpady. Jeśli nie, będzie kara – dwukrotność miesięcznej opłaty. W stolicy byłoby to więc 188 zł zamiast 94 zł w domkach i 130 zł zamiast 65 zł w blokach.

Kary to jednak ostateczność – zaznacza zastępczyni rzecznika warszawskiego ratusza Ewa Rogala. – Jeśli administratorzy, bądź firma odbierająca odpady uzna, że pod danym adresem proceder niesegregowania ma miejsce od dłuższego czasu, naliczone zostaną opłaty również wstecz – za okres, w którym, jeśli będą na to dowody, śmieci były źle składowane – tłumaczy.

W przypadku bloków będzie obowiązywać odpowiedzialność zbiorowa. Nawet jeśli jeden mieszkaniec regularnie nie będzie segregować odpadów, ukarani zostaną wszyscy lokatorzy z danego budynku.

Śmietniki znów przepełnione

Tymczasem urząd miasta otrzymuje kolejne zgłoszenia dotyczące przepełnionych altan śmietnikowych. W ostatnich dniach wpłynęło siedem tysięcy zgłoszeń o przesypujących się koszach i braku odbioru odpadów. Najwięcej – dwa tysiące – z Mokotowa.

To przede wszystkim przez okres świąteczno-noworoczny, gdy mamy dużo dni wolnych od pracy i produkujemy więcej śmieci – tłumaczy Ewa Rogala. – Zwykle tak się dzieje, wtedy kiedy są przerwy i mogą zmienić się harmonogramy odbiorów. W całej Warszawie mamy około siedmiu tysięcy zgłoszonych nieprawidłowości. Wnioski są w trakcie sprawdzania – dodaje.

Wszystkie przepełnione altany śmietnikowe lub brak odbioru odpadów w wyznaczonym terminie można zgłaszać pod numerem miejskiej infolinii – 19 115.

Początkiem grudnia Rada Warszawy uchwaliła, że najwcześniej od lutego będzie obowiązywał nowy system opłat za odbiór odpadów komunalnych. Nowe przepisy przewidują ryczałt. Stała miesięczna kwota za odbiór nieczystości segregowanych z domu jednorodzinnego wyniesie 94 zł, a z mieszkania w zabudowie wielorodzinnej – 65 zł za miesiąc.

Czytaj też:

Droższy wywóz śmieci. Ile Polacy płacili w 2019, a ile zapłacą teraz?

Siedlce. Opłaty za śmieci bez podwyżki. 17 radnych przeciw

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone