SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Wyciekły dane osób z jednego z wydziałów UW. „Krytyczny błąd”

UW/fot. Wikimedia Commons

Wyciekły dane osobowe z Wydział Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. Chodzi o informacje dotyczące studentów, absolwentów oraz pracowników wydziału. Sprawa została zgłoszona prokuraturze.

Jak tłumaczy w opublikowanym w czwartek komunikacie dziekan Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW prof. Paweł Strzelecki, w serwisie internetowym od 2017 doszło do krytycznego błędu, w wyniku którego możliwy był dostęp do katalogu z danymi wrażliwymi konkretnych studentów, absolwentów i pracowników uczelni. To m.in. nazwiska, numery PESEL, zdjęcia, numery indeksu czy numery kontaktowe – nie wiadomo ilu osób.

„Incydent naruszenia jest wynikiem ludzkiego błędu. Przykro mi, że doszło do tego akurat na Wydziale MIM” – przekazał prof. Strzelecki. Komunikat pojawił się na stronie wydziału w czwartek.

Uczelnia apeluje

Plik z danymi był ukryty. Uczelnia podkreśla jednak, że nie doszło do wycieku haseł. Osoby, których może dotyczyć sprawa zostały poinformowane indywidualnie.

Uczelnia zaleca jednak zastosowanie środków ochrony, np. założenie konta w systemie informacji kredytowej lub zastrzeżenie numeru PESEL. Incydent został zgłoszony do Urzędu Ochrony Danych Osobowych oraz do prokuratury.

Pełna treść komunikatu dziekana Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW TUTAJ.

Czytaj więcej:

Wyciekły dane nawet 5 tysięcy studentów Politechniki Warszawskiej

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone