SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Wmurowano akt erekcyjny pod budowę kliniki „Budzik”

Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod klinikę "Budzik" w Warszawie/fot. PAP/Mateusz Marek

Wmurowano akt erekcyjny pod budowę kliniki „Budzik” dla dorosłych w Szpitalu Bródnowskim. Ratunek znajdą tam ludzie, którzy zapadli w śpiączkę. Do wybudzania posłużą urządzenia do krioterapii, hydroterapii, laseroterapii oraz terapii manualnych, a także specjalne łóżka. Prowadzone będą też specjalistyczne badania.

Coraz więcej jest chorób degeneracyjnych mózgu – mówiła prezes Fundacji „Akogo?” Ewa Błaszczyk. – Nauka fokusuje się w tej chwili na mózg i system nerwowy. Jeśli by się nam udało odbudować połączenie neuronowe w mózgu, to jest to nie tylko dla śpiączki, tylko również dla wszystkich chorób neurodegeneracyjnych mózgu, a więc to co nas na świecie bardzo dotyka, coraz młodszych ludzi – dodała.

Mamy plany, żeby jesienią w 2022 r. oddać ten budynek i żeby się tu znaleźli pierwsi pacjenci, wszystko idzie do tej pory bardzo dobrze – powiedziała Ewa Błaszczyk.

Budzik powstaje w najlepszym możliwym miejscu – mówił marszałek Mazowsza Adam Struzik. – W pobliżu jest wielospecjalistyczny szpital, który ma bardzo duży potencjał naukowy, badawczy. Są wydziały Uniwersytetu Medycznego, jest Centrum Kształcenia Podyplomowego. Mamy też unikalne już w tej chwili pracownie i możliwości technologiczne – tłumaczył.

„Symboliczny projekt”

Dzisiejsze wydarzenie ma wymiar symboliczny – mówił obecny na uroczystości minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. – Taki charakter ma nie tylko wmurowanie aktu erekcyjnego. Symboliczny jest projekt, który realizujemy, pokazuje on, że zło można przekuć w dobro – oznajmił minister.

Podkreślał, że taką właśnie intencją kierował się, gdy zdecydował, że pieniądze zasądzane od osób, które wyrządziły zło, będą służyć dobru. – Będą wspomagać pokrzywdzonych. Będą ratować ludzi. Po to jest właśnie Fundusz Sprawiedliwości. I po to jest klinika „Budzik” – wyjaśnił.

Fundusz Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości, finansuje budowę warszawskiej kliniki „Budzik” dla dorosłych. Na ten cel z Funduszu przekazano ponad 37 mln zł. – To pieniądze od sprawców przestępstw, które mają służyć rehabilitacji pacjentów w śpiączce. W klinice „Budzik” znajdą profesjonalną opiekę – zapewniał Ziobro.

Jesteśmy zaszczyceni tym, że na terenie naszego szpitala tak prężnie powstaje ta inwestycja – oznajmiła prezes szpitala Teresa Bogiel. – Cieszymy się bardzo i życzymy dalszego tak intensywnego postępu prac. Mam nadzieję, że wspólnie stworzymy wspaniałą placówkę, która pomoże wielu ludziom – powiedziała Bogiel.

Kompleksowa opieka

Klinika „Budzik” dla osób dorosłych powstaje przy ulicy Kondratowicza, obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego, który jest partnerem medycznym przedsięwzięcia. Działkę pod budowę gmachu, który będzie mieć powierzchnię ok. 3800 mkw., przekazał samorząd województwa. Za budowę i wyposażenie obiektu odpowiedzialna jest Fundacja „Akogo?”. Budowa, nad którą patronat objęła Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, ma zostać zakończona już w 2022 roku.

Fundusz Sprawiedliwości rozszerzył zakres działania, dzięki czemu może wspierać leczenie osób, które zapadły w śpiączkę m.in. na skutek przestępstw czy wypadków drogowych. Projekt „Budzik” dla dorosłych Fundacji Ewy Błaszczyk wygrał w ogłoszonym przez Fundusz konkursie na utworzenie ośrodka rehabilitacji dla ofiar ciężkich wypadków.

Dzięki współpracy nowej kliniki z Mazowieckim Szpitalem Bródnowskim diagnostyka, neurochirurgia, neurologia i rehabilitacja pacjentów mają w placówce działać na najwyższym poziomie. W klinice będą leczeni dorośli w śpiączce, po urazach neurologicznych. Klinika ma rehabilitować pacjentów dzięki specjalistycznemu sprzętowi medycznemu. Zostanie zbudowana na wzór dziecięcego „Budzika”, działającego przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie od 2013 roku.

W nowej klinice dla dorosłych do wybudzania ze śpiączki posłużą urządzenia do krioterapii, hydroterapii, laseroterapii oraz terapii manualnych. Klinika zakupi też nowoczesny system pionizowania pacjentów i przemieszczania ich po terenie placówki za pomocą szyn zamontowanych w suficie. Pomocny będzie sprzęt multimedialny i sensoryczny.

Unikatowym rozwiązaniem będzie włączenie w proces rehabilitacyjny i pielęgnacyjny rodzin oraz osób bliskich pacjentów. Ani pacjenci, ani ich opiekunowie nie będą płacić za pobyt w szpitalu.

Rocznie w Polsce zapada w śpiączkę ponad 600 osób, w tym około 150 dzieci. Ponad połowa to ofiary przestępstw – najczęściej drogowych, sporą grupę stanowią też ofiary przemocy.

Fundacja „Akogo?” od 19 lat zajmuje się systemowym rozwiązywaniem problemów osób w śpiączce. Wybudowana przez nią Klinika „Budzik” była pierwszym w kraju wzorcowym ośrodkiem rehabilitacyjnym dla dzieci w śpiączce. Od lipca 2013 roku wybudziło się tu ponad 80 dzieci.

Czytaj też:

Wysiadł z auta na poboczu A2. Potrącił go inny kierowca

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone