SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Warszawa. Więcej zakażonych, ale liczba hospitalizacji nie rośnie

Szpital Południowy w Warszawie/fot. PAP/Leszek Szymański

W Warszawie przybywa zakażeń, ale nie hospitalizacji. Władze stolicy nie mają wątpliwości – to efekt szczepień. W pełni zaszczepionych jest już ponad 67 procent mieszkańców.

Pacjentów z COVID-19 przyjmuje Szpital Południowy na Ursynowie – przypomina wiceprezydent Renata Kaznowska. – Mamy dosyć stałą i stabilną sytuację, jeśli chodzi o łóżka tzw. covidowe w Szpitalu Południowym. Jest 96 pacjentów, w tym 13 pacjentów, którzy muszą korzystać z pomocy respiratorów. I ta liczba nie rośnie w sposób jakiś bardzo zasadniczy – wyjaśnia.

Do Szpitala Południowego trafiają chorzy z całego Mazowsza.

Lecznica jest przygotowana w całości, by w razie potrzeby wznowić prace na sto procent – dodaje Kaznowska. – Wszystkie łóżka są przygotowane już w tej chwili. Obserwują oczywiście sytuację. W szpitalu nie mamy zapewnionej całej obsady kadrowej, ale ma to też związek z tym, że będziemy uruchamiać już fizycznie poszczególne moduły. Jeden taki moduł to 20 łóżek. I takimi modułami w uzgodnieniu z Narodowym Funduszem Zdrowia uruchamiamy kolejne łóżka respiratorowe – tłumaczy.

Przygotowane są 132 łóżka – mówi wiceprezydent. – Pozostałe łóżka są przygotowane, ale nie ma jeszcze potrzeby ich zgłaszania i nie ma też potrzeby zatrudniania pełnej obsady kadrowej, obsady, jeśli chodzi o medyków. Przy czym do tego również przygotowujemy się. Złożyłam wniosek do pana wojewody, żeby korzystając z uprawnień pomógł nam w rekrutacji – dodaje.

Jeśli pandemia przybierze na sile, wojewoda ma prawo oddelegować lekarzy do pracy w covidowych lecznicach.

Czytaj też:

UW promuje szczepienia. Powstała specjalna kampania

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone