SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Warszawa. Podpisano umowę na rozbiórkę „Czarnego Kota”

fot. Adrian Grycuk/Wikipedia CC-BY-SA 3.0

– W poniedziałek rano została zawarta umowa na rozbiórkę „Czarnego Kota”. Służby z wykonawcą właśnie weszły na teren, gdzie przeprowadzona będzie likwidacja najsłynniejszej samowoli budowlanej w Polsce – poinformował wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.

Podpisanie umowy z firmą P.H.U. REC-TOM potwierdził powiatowy inspektor nadzoru budowlanego Andrzej Kłosowski.  – Wykonawca wszedł na teren nieruchomości. Jest spisywane porozumienie z inwestorem w kwestii opróżnienia budynku. Inwestor zadeklarował, że sam to zrobi w poniedziałek. Odcinane będą media – wyjaśnił Kłosowski.

Inspektor wskazał ponadto, że w poniedziałek trwają przygotowania do rozbiórki. „We wtorek ma zostać rozstawione ogrodzenie wokół budynku. Wykonawca będzie miał maksymalnie 60 dni na zakończenie prac, które pochłoną 1,4 miliona złotych. Przetarg był trzecim z kolei – poprzednie kończyły się fiaskiem, ponieważ oferty były wyższe, niż zakładał PINB” – czytamy na portalu TVN Warszawa. Informację o zawarciu umowy na rozbiórkę Olszewski podał na swoim profilu na Facebooku. „Coś się kończy… dzisiaj rano została zawarta umowa na rozbiórkę #CzarnyKot – służby z wykonawca właśnie weszły na teren, gdzie przeprowadzona będzie likwidacja najsłynniejszej samowoli budowlanej w Polsce”. – napisał.

Najsłynniejsza samowola budowlana

„Czarny Kot” mieści się przy ulicy Okopowej na warszawskiej Woli. Powstał pod koniec lat 80. jako jednopiętrowy hotel, jednak w kolejnych latach właściciele rozpoczęli jego rozbudowę o kolejne kondygnacje. Przez niektórych mieszkańców i władze stolicy hotel bywa nazywany „architektonicznym potworkiem”, „gargamelem” i „najsłynniejszą samowolą budowlaną”.

Nadzór budowlany wskazując, że „Czarny Kot” został wybudowany samowolnie, nakazał właścicielom rozbiórkę budynku od drugiego piętra w górę. W uzasadnieniach podkreślano ponadto, że usytuowanie budynku narusza przepisy techniczno-budowlane.

Zwracano także uwagę, że działka zajmowana jest bezumownie. Umowa dzierżawy zawarta 10 maja 1994 r. wygasła 14 maja 2009 r. W 2010 r. miasto zdecydowało się na wkroczenie na drogę sądową. Jak informowały władze dzielnicy, sąd w sierpniu 2018 r. prawomocnym wyrokiem zadecydował, że właściciel musi zwrócić miastu nieruchomość. W uzasadnieniu wyroku napisano, że nieruchomość przy ul. Okopowej stanowi własność miasta. Sprawę skierowano do egzekucji komorniczej.

„Najbrzydszy budynek w okolicy”

– To chyba najbrzydszy budynek w stolicy i najbardziej znana samowola budowlana – podkreślał wówczas burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski. – Na szczęście, ta trwająca prawie 8 lat batalia sądowa jest już zakończona i pozostaje nam jedynie czekać, na egzekucję wyroku sądu – mówił.

W oświadczeniu z sierpnia 2018 r. opublikowanym na Facebooku właścicielka „Czarnego Kota” wskazywała m.in., że wygląd budynku od początku stanowił tymczasową koncepcję architektoniczną. „Odnosząc się do opisów budynku Czarny Kot określanego w prasie jako gargamel, pragniemy zwrócić uwagę, że od 2000 r. użytkownik nieruchomości bezskutecznie zwracał się o wydanie zgody na dostosowanie elewacji budynku do aktualnej zabudowy przestrzennej dzielnicy oraz o warunki zabudowy” – napisała.

Czytaj też: Warszawa. Rotunda uroczyście otwarta po przebudowie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone