SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Warszawa wciąż bez niektórych USC. Ratusz: część wkrótce powróci

Warszawa wciąż bez niektórych USC. Ratusz: część wkrótce powróci/fot. UD Wesoła

Kilka dzielnic cały czas bez Urzędu Stanu Cywilnego. Mieszkańcy m.in. Białołęki czy Wilanowa muszą jeździć w inne rejony miasta, żeby wyrobić akt zgonu, zatwierdzić małżeństwo czy narodziny dziecka. Część placówek została zamknięta na czas pandemii. Niebawem niektóre z nich wrócą – zapewnia Jakub Leduchowski z ratusza.

Mimo że rząd odwołał wszystkie obostrzenia, to nadal część urzędów nie wróciła do pracy. O powodach mówi Jakub Leduchowski z ratusza.

Niektóre z tych pomieszczeń później były wykorzystywane również w celu realizacji pomocy uchodźcom z Ukrainy oraz nadawania im numerów PESEL. Czasem dalej są – tłumaczy.

Jak dodaje Leduchowski, placówki mają wkrótce powrócić w pięciu dzielnicach.

To Ochota, Białołęka, Wilanów, Wesoła i Wola. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że niektóre z tych siedzib wymagały dostosowania do aktualnych wymogów i standardów obsługi mieszkańców. Prace – czy to nad nowymi siedzibami, czy też adaptacyjne – są na różnym etapie zaawansowania – mówi.

Na Białołęce pomieszczenia także wykorzystywano do obsługi Ukraińców.

Przygotowujemy je do ponownego uruchomienia – mówi Marzena Gawkowska, rzecznik Białołęki. – Rozmawiamy z urzędnikami Urzędu Stanu Cywilnego, by dostosować te pomieszczenia do obsługi. Głównie chodzi o ochronę danych osobowych. Gdy pomieszczenia zostaną już dostosowane, będzie można wznowić prace Urzędu Stanu Cywilnego na Białołęce – wskazuje.

Sprawy, które chcemy załatwić w USC, możemy także zrealizować online przez platformę ePUAP.

Czytaj też:

Miesiąc czekania na dokumenty. Nie działa jedna trzecia USC w Warszawie

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone