SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Nie dla chaosu w szkole”. Manifestacja na ulicach Warszawy

fot. Pixabay

Odśpiewaniem hymnu narodowego rozpoczęła się w sobotę w południe w Warszawie demonstracja przeciw zapowiedzianej reformie edukacji, w tym likwidacji gimnazjów. Pod hasłem „Nie dla chaosu w szkole” protestowali nauczyciele, rodzice i samorządowcy.

Protestujący domagali się zaniechania zapowiedzianej reformy edukacji, w tym likwidacji gimnazjów. Według głównego organizatora manifestacji – Związku Nauczycielstwa Polskiego – uczestniczyło w niej ok. 50 tys. osób. Razem z ZNP organizatorem protestu jest kilkanaście organizacji i stowarzyszeń.

Manifestacja rozpoczęła się w południe na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Delegacja przedstawicieli wszystkich środowisk złożyła petycję w Pałacu Prezydenckim z wnioskiem do prezydenta Andrzeja Dudy o zawetowanie ustaw wprowadzających reformę edukacji. Uczestnicy manifestacji, Krakowskim Przedmieściem i Nowym Światem, przeszli na ul. Wiejską, gdzie usypano kopciec z kredy przed gmachem Sejmu; kopiec ma symbolizować „złamane kariery edukacyjne uczniów oraz zawodowe – nauczycieli”.

Zgodnie z przyjętymi przez rząd projektami ustaw Prawo Oświatowe i Przepisy wprowadzające Prawo Oświatowe, w miejsce obecnie istniejących szkół mają zostać wprowadzone: 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe; gimnazja mają zostać zlikwidowane. Zmiany miałyby rozpocząć się od roku szkolnego 2017/2018. Projekty ustaw zmieniających strukturę szkół są już w Sejmie, czekają na rozpatrzenie.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone