SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Uchwała śmieciowa w NSA. „Orzeczenie może być kluczowe”

fot. PAP/Leszek Szymański

Orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego będzie kluczowe dla sporu o warszawską uchwałę śmieciową. Jak informowaliśmy, stołeczny ratusz odwołał się od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który stwierdził, że rada miasta w przyjętej uchwale nie mogła różnicować stawek dla bloków i domów jednorodzinnych.

Wszystko dotyczy kilku ustępów w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku gminach – mówi prawnik Maciej Kiełbus. – Sekwencja tych przepisów w mojej ocenie wskazuje, że te kryteria różnicujące odnoszą się do wszystkich czterech metod ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Sąd w tym wyroku warszawskim przyjął, że te kryteria różnicowania, mimo że pojawiły się po wszystkich czterech metodach, odnoszą się do tylko trzech z nich – wyjaśnia.

Prawnik zwrócił uwagę, że wyroki innych sądów w podobnych sytuacjach były rozbieżne.

Tak naprawdę sądy nie są zgodne co do tej kwestii – tłumaczy mecenas. – Nie jest to pogląd jednolity, bo mamy tez orzeczenia sądów administracyjnych, w których sądu zajmują stanowisko odmienne wskazując, że rada miasta, rada gminy ma taką kompetencję – mówi.

Rozpatrzenie sprawy przez NSA może być kluczowe nie tylko dla tej sprawy – dodaje prawnik. – Nie sposób wykluczyć, że pojawi się wniosek albo prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego albo Rzecznika Praw Obywatelskich o to, żeby Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę, która będzie miała na celu ujednolicenie orzecznictwa wszystkich sądów administracyjnych w skali kraju w tego typu sprawach – mówi.

Ekspert zauważa jednak istotną kwestię – stołeczna uchwała w takiej formie została zaakceptowana przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

Każda uchwała w sprawach finansowych podejmowana przez radę miasta, radę gminy, trafia do Regionalnej Izby Obrachunkowej i Regionalna Izba Obrachunkowa przez pryzmat zgodności z prawem albo takie uchwały przepuszcza, albo je kwestionuje. W przypadku tego typu uchwał jak uchwała warszawska, nie było co do niej zastrzeżeń – wyjaśnia ekspert.

Warszawscy radni z klubu Prawa i Sprawiedliwości w celu wyjaśnienia sprawy zaapelowały do ratusza o zwołanie przez ratusz sesji rady miasta.

Zgodnie z obowiązującą uchwałą mieszkańcy bloków muszą płacić 65 zł za odbiór odpadów bez względu na liczbę mieszkańców. Dla domków jednorodzinnych kwota wynosi 94 zł.

Czytaj też:

 Miliard złotych dla warszawiaków? Jest wyrok ws. uchwały śmieciowej

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone