SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Warszawa. Teatr Żydowski może przenieść się na Scenę na Woli

fot. mat. prasowe

Warszawa została właścicielem budynku, w którym mieści się Scena na Woli Teatru Dramatycznego – poinformował w piątek stołeczny ratusz. Władze stolicy chcą przenieść tam siedzibę Teatru Żydowskiego od przyszłego sezonu teatralnego. Trwają w tej sprawie rozmowy z władzami Teatru Dramatycznego.

W piątkowym komunikacie władze stolicy podały, że powodem zakupu jest chęć zachowania teatralnego charakteru tej części miasta. Właściciel – Santander Polska o planach sprzedaży nieruchomości poinformował warszawski urząd rok temu. Akt notarialny, na mocy którego to stolica stała się właścicielem budynku, podpisano w środę.

W budynku przy ul. Kasprzaka 22 mieścił się Teatr Na Woli, który w 1976 roku otworzył aktor Tadeusz Łomnicki. W 2013 roku na mocy decyzji Rady Warszawy połączono teatr ten z Teatrem Dramatycznym. Od tego czasu przy ul. Kasprzaka znajduje się Scena na Woli im. Tadeusza Łomnickiego.

Miasto chce, aby w miejsce nowo nabytej Sceny na Woli przeniesiono Teatr Żydowski, który w 2016 roku utracił siedzibę przy placu Grzybowskim. Latem 2018 roku władze stolicy zapowiadały, że nową siedzibą teatru stanie się kamienica przy ulicy Próżnej 14. Na tę inwestycję planowano przeznaczyć 150 mln złotych. Do tej pory Teatr Żydowski działa w kilku lokalizacjach, bez siedziby.

Przenosiny na początek sezonu

Do końca obecnego sezonu teatralnego – zapewnia ratusz – przy ul. Kasprzaka działać będzie Teatr Dramatyczny, a Teatr Żydowski przeniesiony tam zostanie w sezonie przyszłym. – Miasto prowadzi rozmowy z dyrektorem (Teatru Dramatycznego) Tadeuszem Słobodziankiem w sprawie przeniesienia z Woli zespołu i repertuaru Teatru do pomieszczeń w Pałacu Kultury i Nauki – wskazano w komunikacie.

Miejska dyrektorka-koordynatorka ds. kultury i spraw społecznych, zacytowana w informacji, podkreśliła, że ratusz pracuje nad koncepcją rozwijania działalności Teatru Dramatycznego w Pałacu Kultury i Nauki. – Staramy się wspólnie, aby odbyło się to z możliwie jak najmniejszym zaburzeniem funkcjonowania teatru. W ostatnich latach teatr, dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych oraz miasta, wyremontował niezwykle nowoczesną scenę z widownią na 150 miejsc. Dodatkowo analizujemy możliwość przywrócenia działalności teatralnej w dawnej, historycznej Sali im. Haliny Mikołajskiej na I piętrze PKiN – powiedziała.

Teatr Dramatyczny gra obecnie na czterech scenach – poza wolską, dwie mieszczą się w Pałacu Kultury i Nauki, a jedna na Mokotowie. Repertuar Sceny na Woli to m.in. „Nasza klasa”, „Niedźwiedź Wojtek”, „Historia Jakuba”, „Ferdydurke” czy „Pociągi pod specjalnym nadzorem”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone