SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Sąd uchylił główne punkty uchwały ws. płatnego parkowania

fot. Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Sąd uchylił kluczowe punkty uchwały o strefie płatnego parkowania w Warszawie. Chodzi głównie o podwyżkę stawek i wydłużenie godzin działania strefy. Wojewódzki Sąd Administracyjny zrobił to na wniosek prokuratury. Co to oznacza w praktyce?

Na razie ceny parkowania i godziny, w których obowiązują pozostają bez zmian. Wyrok WSA nie jest prawomocny. Zanim się uprawomocni, ratuszowi przysługuje jeszcze możliwość odwołania do wyższej instancji – Naczelnego Sądu Administracyjnego. Urzędnicy zapowiadają, że to zrobią, ale szczegółami nadal czekają na pisemne uzasadnienie sądu, dlaczego podjął taką decyzję. Rzecznik Zarządu Dróg Miejskich Jakub Dybalski przypomina, co śledczym nie spodobało się w uchwale. – Prokuratura w Warszawie zaskarżyła te punkty uchwały o strefie płatnego parkowania, które wydłużyły okres obowiązywania stref do godziny 20:00 i podniosły stawki opłat za godzinę parkowania – wyjaśnia.

Tegoroczna zmiana przepisów 

O rozstrzygnięciu prokuratura poinformowała za pośrednictwem komunikatu. „Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził nieważność zaskarżonej przez Prokuratora Okręgowego w Warszawie uchwały Rady m.st. Warszawy z dnia 15 października 2020 r. dotyczącej Strefy Płatnego Parkowania. Treść rozstrzygnięcia sądowego pokrywa się w całości z wnioskiem zawartym w skierowanej skardze” – czytamy.

Jak podano, WSA stwierdził nieważność przepisów, na podstawie których podwyższono opłaty za postój pojazdów w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego oraz podwyższono opłatę zryczałtowaną za parkowanie na prawach wyłączności na zastrzeżonych stanowiskach postojowych (tzw. kopertach), jak również przedłużono z 10 do 12 godzin w ciągu doby czas pobierania opłaty za postój pojazdów w strefie.

Prokuratura zarzuciła stołecznej uchwale naruszenie ustawy o drogach publicznych oraz konstytucji. Jak podkreślano, w jej ramach podwyższono stawkę opłaty godzinowej za parkowanie w SPPN „od około 27 do 31 proc. w stosunku do stawki opłaty obowiązującej poprzednio”. Prokuratura zaznaczyła, że nie kwestionuje „możliwości regulowania opłat za parkowanie pojazdów w SPPN”, natomiast podważa „prawidłowość uregulowań przyjętych w uchwale w zakresie proporcjonalności wprowadzonych przepisów i podwyższenia opłaty w odniesieniu do kryterium niezbędności”.

Wyrok jest nieprawomocny.

Oddalone skargi

Na początku lutego Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargi prokuratury na decyzje o rozszerzeniu stołecznej Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego oraz podniesieniu kar za brak uiszczenia w niej opłaty. Chodziło o dwie uchwały Rady Warszawy – jedną dotyczącą rozszerzenia strefy na Woli i Pradze-Północ, drugą – zakładającą pięciokrotną podwyżkę kar za parkowanie bez uiszczenia opłaty.

– Poza aspektem fiskalnym decyzji podjętej przez Radę m.st. Warszawy trudno jest wskazać jakiekolwiek inne argumenty za poparciem powyższej zmiany. W ocenie prokuratury nie można składać na osoby korzystające obecnie ze Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego zaniechań związanych z dostosowaniem wysokości stawki do obecnych realiów ekonomicznych. Nowa opłata nie powinna tak znacząco odbiegać od opłaty poprzedniej. Zmiana jej wysokości powinna zostać rozłożona w czasie i być dokonywana stopniowo, tak aby możliwym była ocena jej wpływu na kształtowanie przyzwyczajeń osób parkujących pojazdy – podkreślała w lutym tego roku rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Aleksandra Skrzyniarz.

Czytaj też:

Płatne parkowanie na całym obszarze Ochoty i Żoliborza

ZDM czeka na zgłoszenia dot. strefy płatnego parkowania

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone