Rekrutacja na warszawskie uczelnie otwarta. Wczoraj ruszyły zapisy na Uniwersytecie Warszawskim i w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, dziś – zapisy na Politechnikę, a w czwartek rozpoczną się zapisy do Szkoły Głównej Handlowej. Uczelnie, po przerwie od nauki stacjonarnej, wracają z nowymi propozycjami.
– W poprzednim roku była duża konkurencja – mówi rzecznik SGGW Krzysztof Szwejk. – Finanse i rachunkowość niezmiennie cieszą się dużym zainteresowaniem i tam było, jeśli pamiętam, ponad sześć osób na jedno miejsce. Na informatyce ponad pięć, podobnie weterynaria, dietetyka, zarządzenie, logistyka, ekonomia – wylicza.
– Otwieramy też dwa nowe kierunki – dodaje rzecznik. – Technologia biomedyczna uczy wiedzy z różnych dyscyplin. Studenci będą uczyć się innowacyjności w medycynie. Chodzi tu o środki lecznicze, jak i o metody leczenia. Drugi kierunek, ogrodnictwo miejskie, służy do planowania zagospodarowania miejskiego, zagospodarowania zieleni – tłumaczy.
SGH ukierunkowana na biznes
Szkoła Główna Handlowa swoją rekrutację otworzy w najbliższy czwartek.
– Zapraszamy osoby chcące ukierunkować się na biznes – mówi Adam Borkowski z Działu Rekrutacji. – Jesteśmy uczelnią stricte ekonomiczną. Prowadzimy kierunki związane z finansami, zarządzaniem. Ośmiuset maturzystów zostanie przyjętych na studia bezpłatne w języku polskim. Na studia popołudniowe przygotowaliśmy 240 miejsc, a na sobotnio-niedzielne 310 miejsc – wyjaśnia.
– Wszyscy maturzyści aplikują najpierw na jeden kierunek, ogólny – mówi Adam Borkowski. – Dopiero kierunek wybieramy po pierwszym roku po dwóch semestrach studiowania, więc jest to bardzo fajna opcja dla maturzystów, którzy jeszcze są nie do końca zdecydowani. I po tym pierwszym roku można wybrać spośród kierunków: ekonomia, finanse i rachunkowość, globalny biznes – wskazuje.
Nowości na Uniwersytecie Warszawskim
– Na UW do wyboru jest blisko 100 kierunków – mówi rzeczniczka uczelni Anna Modzelewska. – W tegorocznej ofercie edukacyjnej znalazły się nowe kierunki studiów, takie jak chemia jądrowa i radiofarmaceutyki, nanoinżynieria czy sztuka pisania – dodaje.
– Aby zapisać się na wybrany kierunek studiów, należy założyć konto w systemie internetowej rekrutacji kandydatów, a następnie wprowadzić podstawowe dane, wybrać kierunek i dokonać opłaty rekrutacyjnej – mówi Modzelewska.
Politechnika Warszawska zgodna z trendami
Ponad 5800 miejsc czeka na Politechnice Warszawskiej.
– Politechnika Warszawska, jako uczelnia badawcza, żywo reaguje na zmiany w otaczającym świecie, oferując kierunki odpowiadające najważniejszym trendom rozwojowym w gospodarce, kształcąc studentów w zakresie takich zagadnień, jak cyberbezpieczeństwo, analiza danych czy też elektromobilność – – mówi jej rzeczniczka Izabela Koptoń-Ryniec.
– Łącznie Politechnika Warszawska oferuje w nadchodzącym roku ponad 60 kierunków studiów, w tym 12 kierunków prowadzonych w języku angielskim. Zdecydowana większość z nich to kierunki o profilu ogólnoakademickim, choć w naszej ofercie znajdują się także trzy kierunki o profilu praktycznym. To ekonomia, geoinformatyka i technologia chemiczna – wyjaśnia.
Rejestracja na wszystkie uczelnie odbywa się internetowo.
Czytaj też:
UW: ponad 2,2 tys. chętnych na szczepienie w uczelnianym punkcie