SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Będzie więcej miejsc w stołecznych żłobkach. „Mamy nowe narzędzie”

Paweł Rabiej - wiceprezydent Warszawy/fot. UM Warszawa

Więcej bezpłatnych miejsc, nowy konkurs i nowe zasady przyjęć do żłobków. Warszawski ratusz podsumował ubiegły rok i przedstawił plany w zakresie opieki nad najmłodszymi. Obecnie miasto jest w stanie zapewnić ponad 13 tysięcy bezpłatnych miejsc. Na swoje miejsce wciąż czeka prawie 4900 dzieci, a 640 miejsc pozostaje wolnych. Głównie dlatego, że rodzice wybierają placówkę najbliżej domu lub pracy.

Teraz mamy nowe narzędzie, które pomoże nam lepiej planować inwestycje – mówi wiceprezydent Paweł Rabiej. – Mamy bardzo dokładną mapę Warszawy z zaznaczonymi dokładnymi miejscami, gdzie mieszkają dzieci w wieku do trzech lat. Monitorujemy liczbę urodzin w każdej dzielnicy, także bardzo dokładnie wiemy, gdzie będzie zapotrzebowanie na żłobki w tym roku, w następnym i jeszcze kolejnym – tłumaczy.

Ratusz ogłosił także nowy konkurs na wykup miejsc w prywatnych placówkach, który tym razem będzie dotyczył określonych dzielnic.

Rozmieszczenie żłobków w Warszawie jest bardzo nierównomierne – dodaje Rabiej. – Najlepsza sytuacja jest na Ursynowie, gdzie tych wolnych, czekających na dzieci miejsc jest ponad 300. Dobrze jest na Wilanowie, w Białołęce. Tam wszędzie właściwie z marszu można dostać miejsce w żłobku. Dużo gorsza sytuacja jest niestety na Pradze-Południe. Tam powstało mało żłobków i tam ciągle mamy duże potrzeby. Bemowo i Wola – to są właśnie trzy dzielnice, w których chcielibyśmy szybko zwiększyć liczbę miejsc w żłobkach – wyjaśnia.

Od początku tego roku przyjęcie dziecka zależy także od dwóch czynników – co najmniej jeden rodzic musi mieszkać w Warszawie, a dziecko musi być zaszczepione.

Czytaj też: Żłobki tylko dla szczepionych dzieci. Sąd przyznał rację ratuszowi

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone