SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Radni za bezpłatnymi szczepieniami dla ciężarnych i dzieci

Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie w Warszawie
fot. James Gathany/Wikimedia Commons

Kobiety w II i III trymestrze ciąży oraz dzieci do 5 roku życia będą mogły skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko grypie – zdecydowali w czwartek stołeczni radni. Warszawa jest pierwszym miastem w Polsce, która zdecydowało się wprowadzić takie rozwiązanie.

Zgodnie z szacunkami ratusza programy obejmą 3 tys. kobiet i 33 tys. dzieci. Program będzie realizowany po raz pierwszy w Polsce – dotychczas żaden samorząd nie finansował szczepień dla tych grup. Warszawski ratusz chce przeznaczyć na ten cel 3,65 mln zł w ciągu trzech lat.

Uchwały w sprawie obu programów radni przyjęli jednogłośnie. – Musimy stwarzać warunki, w których mieszkańcy mogą bez problemów się zaszczepić – mówił radny Koalicji Obywatelskiej Paweł Lech.

Projekty spotkały się z całkowitym poparciem radnych Prawa i Sprawiedliwości. – Te wszystkie programy profilaktyczne są potrzebne, szczególnie w nadchodzącym okresie – mówił radny Maciej Binkowski.

Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie są już dostępne w stolicy dla seniorów powyżej 65 roku życia. Obecna edycja programu (lata 2017-2019) jest realizowana przez 75 podmioty lecznicze w 168 przychodniach w mieście. Program rozpoczął się we wrześniu tego roku i potrwa do 9 grudnia.

Przeciwko grypie są też szczepieni bezdomni przebywający w noclegowniach i schroniskach, a także osoby przebywające w Stołecznym Centrum Opiekuńczo-Leczniczym.

W stolicy ruszył też program „HPV 12”, w ramach którego dzieci w wieku 12 lat mogą skorzystać ze szczepienia przeciwko wirusowi HPV, czyli brodawczaka ludzkiego, który wywołuje m.in. raka szyjki macicy. Miasto finansuje obie przewidziane w takim szczepieniu dawki. Programem zostanie objętych rocznie ponad 9 tysięcy dzieci.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone