SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Radni i mieszkańcy komentują rok prezydentury Rafała Trzaskowskiego

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski/fot. PAP/Radek Pietruszka

Mija rok od objęcia stanowiska prezydenta Warszawy przez Rafała Trzaskowskiego. Zdania radnych na temat jego prezydentury są podzielone – jedni zdecydowanie ją chwalą, inni uważają, że był to rok nieobecności i lenistwa. Swoje zdanie mają też mieszkańcy stolicy.

To był oczywiście trudny rok, to był rok właściwie nieustającej kampanii wyborczej, zjawisk losowych oraz również czasami konfliktów generowanych tylko i wyłącznie przez media i podgrzewanych przez media – ale taka jest natura demokracji – mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej Trzaskowski. – To był rok trudny również dlatego, że pojawiały się pierwsze ograniczenia budżetowe w związku z realizacją przez rządzących swojego programu – dodał.

Zasługi prezydenta

Podsumowując swoje dotychczasowe osiągnięcia, Trzaskowski mówił m.in. o rozwoju infrastruktury, podkreślając, że w tym zakresie uprzywilejowane mają być środki masowej komunikacji. Prezydent stolicy podkreślił, że w tym roku oddano do użytku trzy nowe stacje II linii metra.

Natomiast mamy nadzieję, że już na początku przyszłego roku również będziemy oddawali kolejne stacje na Woli – dodał. Zaznaczył, że zlecono także prace koncepcyjne dotyczące budowy III linii metra. – Jest olbrzymia szansa, że ta III linia wystartuje w tej kadencji – wskazał. Mówiąc o rozwoju komunikacji, Trzaskowski podkreślił, że miasto zamówiło 130 nowoczesnych autobusów elektrycznych oraz 213 nowych tramwajów niskopodłogowych.

Wśród osiągnięć prezydent stolicy wymienił m.in. program budowy żłobków oraz wykupu miejsc w prywatnych placówkach. – Chcemy w ciągu najbliższych lat doprowadzić do rewolucji, tak, żeby każda osoba, która chce zostawić swoje dziecko w żłobku, miała na to szansę – podkreślił.

Zdaniem radnych i mieszkańców

Jak zaznaczyła przewodnicząca Rady Warszawy Malinowska-Grupińska, dobry gospodarz – takiego miasta jak Warszawy – musi realizować zobowiązania i umieć sobie radzić w sytuacjach kryzysowych. – Wydaje mi się, że ten ostatni rok pokazał, jak świetnie pan prezydent Rafał Trzaskowski potrafi sobie poradzić z sytuacjami bardzo trudnymi – podkreśliła.

Na konferencji głos zabrał także jeden z wiceprzewodniczących Rady Sławomir Potapowicz, który zaznaczył, że dobra współpraca między organem stanowiącym a organem wykonawczym jest bardzo istotna dla rozwoju miasta.

Szczęśliwe dzięki warszawiakom i warszawiankom mamy dzisiaj w Radzie Warszawy komfortową sytuację. Mamy klub radnych, który współpracuje z prezydentem Warszawy. To jest gwarancja tego, że Warszawa ma szansę dobrze się rozwijać – dodał.

Według Potapowicza, niezależnie od tego, jakie występują trudności, władze miasta będą w stanie – dzięki „modelowej współpracy” między klubem KO i prezydentem stolicy – zrealizować wszystkie obietnice wyborcze.

Innego zdania jest jednak warszawska opozycja. – To rok wielkiej nieobecności, lenistwa i spóźnialstwa – mówił radny PiS Dariusz Lasocki.

O opinię zapytaliśmy również mieszkańców Warszawy.

Rafał Trzaskowski zwyciężył w ubiegłorocznych wyborach samorządowych uzyskując ponad 56% poparcia warszawiaków. Przed nim jeszcze 4 lata urzędowania.

Nie weźmie udziału w wyborach prezydenckich

Rafał Trzaskowski zadeklarował także, że nie będzie kandydował w wyborach na prezydenta kraju. Jak stwierdził, przede wszystkim chce zrealizować swój program wyborczy dotyczący Warszawy. – Po wyborach parlamentarnych nie wyobrażam sobie sytuacji, w której moje miasto miałoby wpaść w ręce komisarza – mówił prezydent Warszawy.

Do wtorku Krajowa Komisja Wyborcza, powołana przez zarząd krajowy Platformy Obywatelskiej, przyjmuje zgłoszenia kandydatów, którzy chcą wziąć udział w prawyborach. Przez trzy tygodnie będą oni prezentować swoje programy. Następnie 14 grudnia wyboru kandydata KO na prezydenta kraju dokonają delegaci podczas konwencji krajowej.

Czytaj też:

Prezydent Warszawy prosi rząd o wsparcie finansowe

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone