SŁUCHAJ ONLINE
MENU
na antenie
do 17:00

Warszawa. Przewrócony pomnik gen. Z. Berlinga. Zatrzymany mężczyzna

Przewrócony pomnik gen. Zygmunta Berlinga/fot. PAP/Radek Pietruszka

Policja zatrzymała jednego mężczyznę w sprawie przewrócenia pomnika gen. Zygmunta Berlinga na Saskiej Kępie w Warszawie. Zgłoszenie wpłynęło w niedzielę wieczorem. Jak poinformował rzecznik Komendy Stołecznej Policji kom. Sylwester Marczak, zatrzymany po wykonaniu stosownych czynności został zwolniony.

Zgłoszenie o dewastacji stołeczna policja dostała w niedzielę po godz. 19.00. – W związku z tym zdarzeniem, wczoraj na miejscu został zatrzymany jeden mężczyzna, którego doprowadzono do Komendy Rejonowej Policji Warszawa VII. Po wykonaniu stosownych czynności został on zwolniony – poinformował rzecznik prasowy KSP kom. Sylwester Marczak. Jak dodał, w sprawie trwają czynności.

Kontrowersje

Pomnik dowódcy 1. Armii Wojska Polskiego gen. Zygmunta Berlinga na Saskiej Kępie został odsłonięty w 1985 r. Po roku 1989 był kilkakrotnie oblewany czerwoną farbą.

Postać Berlinga jest przedmiotem sporów. Jego przeciwnicy podkreślają, że podczas współpracy z NKWD opowiadał się za przyszłą Polską jako republiką sowiecką i zarządzał wyroki śmierci na dezerterów i żołnierzy podziemia niepodległościowego. Zdaniem zwolenników, Berling zdołał uratować wielu rodaków z sowieckich łagrów.

W maju tego roku władze dzielnicy Praga-Południe informowały, że pomnik gen. Berlinga ma zostać do końca 2019 r. przeniesiony do Muzeum Historii Polski. Decyzję o jego usunięciu podjęto na podstawie tzw. ustawy dekomunizacyjnej.

Czytaj też:

Warszawa. Kontrole placów zabaw. Wykryto 122 nieprawidłowości

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone