SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Warszawa pozwie MEN. Chce 56 mln zł za reformę edukacji

fot. PAP/Tomasz Gzell

Odpowiedzialna za oświatę wiceprezydent Renata Kaznowska zapowiedziała, że stołeczny ratusz pozwie Ministerstwo Edukacji Narodowej. Chodzi o ponad 56 milionów złotych, które resort – zdaniem władz Warszawy – powinien zwrócić samorządowi za przygotowanie szkół do reformy edukacji.

Pod koniec maja prezydenci 10 największych polskich miast, zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich, w tym Warszawy – złożyli w ministerstwie finansów wezwania do zapłaty, na łączną kwotę 103 milionów złotych. Na tyle wyliczyli koszty przygotowania szkół do likwidacji gimnazjów i powiększenia podstawówek.

– Nie spodziewaliśmy się, że ministerstwo zapłaci. Gdyby była odrobina dobrej woli, pieniądze zostałyby wypłacone – powiedziała na wtorkowej konferencji Renata Kaznowska.

– Resort edukacji zwrócił nam trzy i pół miliona złotych i stwierdził, że się z nami rozliczył. Koszty były jednak o wiele większe. Zdziwiłabym się, gdyby nagle Ministerstwo zrozumiało swój błąd i postanowiło dopłacić tę różnice, dlatego spotkamy się w sądzie – zapowiedziała.

Stołeczny ratusz wyliczył, że ministerstwo jest mu winne 53 miliony złotych. To suma wydatków z 2017 roku, urząd wciąż liczy nakłady poniesione w roku 2018. Faktyczne koszty reformy – według urzędników – są jednak jeszcze większe, bo samorządy mogą udokumentować jedynie zafakturowane tzw. twarde wydatki, np. zakup mebli i prace remontowe.

Czytaj też: Ratusz chce od rządu 53 milionów złotych za reformę edukacji

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone