SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Podwyżki cen gazu o ponad 900 procent. Ratusz protestuje

Podwyżki cen gazu/zdjęcie ilustracyjne/fot. Pixabay

Zakład Opieki Zdrowotnej na Ursynowie otrzymał pismo z Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa z informacją o podwyżce za gaz, która wynosi 815 procent. W tym roku przychodnia za gaz zapłaciła 112 tysięcy złotych, podczas gdy w przyszłym ta kwota wyniesie 880 tysięcy złotych. Jednak nie jest to największa podwyżka cen gazu w stolicy. O sprawie poinformowała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Wcześniej Urząd Regulacji Energetyki poinformował, że podwyżki sięgną 54 proc.

Problem jest z ofertami od sprzedawców paliw gazowych – mówi Radiu dla Ciebie Kaznowska. – Wszystkie instytucje, między innymi samorządy, wszyscy, którzy organizują przetargi publiczne na dostawy paliw gazowych, dostają oferty od sprzedawców. Okazuje się, że te oferty względem nawet tego roku są o 200, 300, 400 procent i więcej wyższe – dodaje.

Rekordzistą jest Zarząd Gospodarki Nieruchomościami we Włochach. – ZGN dostał ofertę przetargową 987 procent wyższą. Mieszkańcy z tego zakładu gospodarowania nieruchomościami zamiast 231 złotych 34 groszy, które zapłacą w grudniu, w styczniu będą musieli zapłacić 1500 złotych i 2 grosze – wylicza Kaznowska.

Tarcza antyinflacyjna nie pomoże

Tarcza antyinflacyjna nie obejmie takich osób – mówi wiceprezydent. – Ci mieszkańcy nie mają indywidualnych umów z zakładami gazowniczymi. Jest podpisana jedna zbiorcza umowa, właśnie w wyniku przetargu. Innymi słowy, indywidualny odbiorca nie ma możliwości skorzystania z tarczy antyinflacyjnej – zauważa.

ZGN złożył skargę na działanie sprzedawców paliw gazowych. Jedyne, co w tym wypadku może zrobić ratusz, to ponawiać przetargi. Tak zrobiono w przypadku przychodni na Ursynowie. Jednak, zdaniem urzędników, są instytucje, które mimo kilku prób nie uzyskały niższych ofert na gaz.

Jak zapowiedziała w mediach społecznościowych wiceprezydent Warszawy, ratusz ma zamiar wystosować w tej sprawie protest do Urzędu Regulacji Energetyki.

Czytaj też:

Tarcza antyinflacyjna. „Pomoże tam, gdzie podwyżki nie zależą od nas”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone