SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Warszawa: otwarto wystawę „Matki niepokornych”

fot. Pexels

20 fotograficznych portretów matek opozycjonistów w PRL można oglądać na wystawie „Matki niepokornych”. Została ona otwarta w przeddzień Dnia Matki w Domu Polonii przy Krakowskim Przedmieściu.

– Ideą wystawy jest przypomnienie o ogromnym wkładzie kobiet w walce z komunistycznym reżimem – mówi jeden z pomysłodawców ekspozycji Wojciech Starzyński, prezes Fundacji „Rodzice Szkole”. – Nasza historia pełna jest walk zbrojnych, co spowodowało, że bohaterami są głównie mężczyźni walczący z bronią w ręku. Dlatego warto pokazać matki, kobiety, które zawsze były w cieniu, a które miały duży wpływ na postawy mężczyzn – wyjaśnia Wojciech Starzyński.

Autorem fotografii jest były opozycjonista Konrad Falęcki, który podkreśla, że jest to swoisty hołd dla matek działaczy podziemia antykomunistycznego. – To wyraz wdzięczności i miłości do naszych matek- tłumaczy autor zdjęć matek, które wspierały opozycjonistów.

Pamięć

Janina Siedlik-Wojciechowska, matka Macieja Wojciechowskiego, jedna z bohaterek wystawy i towarzyszącego jej albumu mówi, że jest to dla niej wyjątkowo wzruszające, że po latach ktoś chce pamiętać i dostrzega jej zaangażowanie i wsparcie, jakie dała synowi, który został aresztowany przez bezpiekę. Również Jadwiga Kiepura, matka Jarosława, z radością i satysfakcją przyjęła to, że stała się jedną z bohaterek wystawy. – Miłe jest to, że pamiętano, że wspierałam syna i jego kolegów, cieszę się, że doceniono nasze wysiłki, nasz trud, lęk że można stracić dziecko – podkreśla.

Zdjęcia matek opozycjonistów wzbogacone są fragmentami rozmów i wspomnieniami. Wystawę będzie można oglądać w Warszawie przez dwa tygodnie, później zdjęcia wyruszą między innymi do: Olsztyna, Ostrołęki, Kętrzyna.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone