SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Powiśle. Odsłonięto pomnik Stanisława Jankowskiego „Agatona”

fot. PAP/Marcin Obara

Pomnik upamiętniający powstańca warszawskiego, architekta Stanisława Jankowskiego ps. „Agaton” odsłonięto w niedzielę na warszawskim Powiślu. – Był specjalistą najwyższej próby, a jego profesjonalizm ocalił setki żyć – powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Pomnik „Agatona” został uroczyście odsłonięty w niedzielę u zbiegu ulic Karowej i Browarnej. Podczas uroczystości złożono wieńce w imieniu najwyższych władz państwowych. W odsłonięciu pomnika uczestniczyli m.in. wicemarszałkowie Sejmu Małgorzata Gosiewska i Małgorzata Kidawa-Błońska, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Jak podkreślił w swoim przemówieniu prezydent stolicy, Stanisław Jankowski był osobą wyjątkową i nietuzinkową. – Każdy z okresów jego życia zasługiwałby na upamiętnienie w Warszawie i na kartach historii Polski. To pokazuje, jak to złożona i nietuzinkowa postać – powiedział Trzaskowski.

„Agaton” – specjalistą najwyższej próby

Podkreślił, że w życiorysie Jankowskiego widać też „jak nieprawdopodobnie zorganizowane było państwo podziemne w czasie II wojny światowej”. – Ten odcinek funkcjonowania państwa polskiego, za który odpowiadał Stanisław Jankowski, czyli zadbanie o to, żeby wszyscy mieli dokumenty, żeby wywieść władze okupacyjne w pole, pokazują, jak dobrze potrafimy być zorganizowani – zaznaczył polityk.

Prezydent stolicy zwrócił też uwagę na profesjonalizm Stanisława Jankowskiego przy produkcji dokumentów, którymi posługiwali się powstańcy. Jego zdaniem „Agaton” był specjalistą najwyższej próby, a jego profesjonalizm ocalił setki, a nawet tysiące żyć.

Stanisław Jankowski „Agaton” był oficerem AK, uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Podczas walk dowodził plutonem „Agaton”. Walczył m.in. na Woli, Starym Mieście i Żoliborzu. Po upadku powstania dostał się do niewoli. Z kolei po wojnie ukończył studium urbanistyczne w Londynie, skąd w 1946 r. wrócił do Polski. Pracował jako architekt przy odbudowie Warszawy. Uczestniczył też w procesie odbudowy wielu zagranicznych miast. Został uhonorowany licznymi odznaczeniami w tym Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

Czytaj też: Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Zmiany w ruchu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone