SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Odsłonięto tablicę upamiętniającą wybuch Powstania Listopadowego

fot PAP/Tomasz Gzell

Podpalenie Browaru Weissa na warszawskim Solcu, czyli sygnał do wybuchu Powstania Listopadowego, zostało upamiętnione. Doszło do tego 29 listopada 1830 roku po godzinie 17. W niedzielę, dokładnie 190 lat po tym wydarzeniu, odsłonięta została tablica na jednym z filarów estakady Trasy Łazienkowskiej.

Do podpalenia Browaru Weissa na Warszawskim Solcu doszło 29 listopada 1830 roku po godzinie 17:00.

Wtedy rozpoczął się jeden z największych zrywów narodowych – mówił prezes Fundacji Dziedzictwa Kulturowego dr Michał Laszczkowski. – Żeby podpalić browar, planowano przygotować materiały wybuchowe, których przygotowanie trwało dosyć długo. Niestety decyzja o wybuchu powstania zapadła 28 listopada, czyli ten plan użycia materiałów wybuchowych do podpalenia browaru spalił na panewce i do podpalenia browaru użyto słomy – tłumaczył.

Sam budynek jednak – podobnie jak cały układ ulic z 1830 roku – już nie istnieje.

To miejsce przez te 200 lat wielokrotnie zmieniało swój wygląd i przeznaczenie – dodał Michał Laszczkowski. – W pewnym momencie w latach 60. XIX wieku znajdowała się tam kamienica, w której mieszkała siostra Chopina – Izabella Barcińska, ale ten teren był przebudowywany tak często, że dzisiaj zupełnie nie przypomina ani układu z okresu Powstania Listopadowego czy Powstania Styczniowego. Po prostu jest to przekształcone w teren, przez który przebiega estakada Trasy Łazienkowskiej – wyjaśnił.

O samym browarze też niewiele wiadomo – tłumaczył Laszczkowski. – Samo podpalenie browaru jest wzmiankowane w wielu wspomnieniach uczestników tamtych wydarzeń, Seweryna Goszczyńskiego czy Maurycego Mochnackiego, ale także  w „Nocy Listopadowej” Stanisława  Wyspiańskiego. Materiały ikonograficzne to obrazy Wojciecha Kossaka, pokazujące łunę pożaru browaru, a same obrazy pokazują potyczkę pod pomnikiem Sobieskiego – mówił.

Odsłonięcie tablicy miało miejsce w niedzielę o godzinie 17:06 na jednym z filarów estakady Trasy Łazienkowskiej.

Czytaj też:

„Noc listopadowa” w RDC. Pierwsza część słuchowiska już w sobotę!

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone