SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Warszawa odejdzie od palenia węglem do 2023 roku?

fot. Pixabay

W środę, w trakcie III Kongresu Czystego Powietrza Elżbieta Lanc członkini zarządu Województwa Mazowieckiego i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podpisali deklarację współpracy dotyczącą poprawy jakości powietrza. Zapowiedzieli też, że Warszawa będzie stopniowo odchodzić od palenia węglem.

Samorząd Mazowsza poinformował, że w ramach prac nad nowym programem ochrony powietrza dla stref w województwie mazowieckim, zlecił przygotowanie analiz, na podstawie których możliwe byłoby zaostrzenie przepisów. Ich celem było sprawdzenie ewentualnych efektów wprowadzenia zakazu spalania paliw stałych w Warszawie.

– Spalania węgla nie można zakazać z dnia na dzień. Wprowadzenie tak znaczącego zaostrzenia postanowień uchwały musi być dobrze przemyślane i racjonalnie realizowane – mówiła Elżbieta Lanc. – Cieszy nas deklaracja Warszawy o gotowości do zmian. My, jako samorząd Mazowsza deklarujemy pomoc organizacyjną, ale też finansową w ramach środków unijnych i środków z budżetu województwa – dodała.

– Walka o czyste powietrze w stolicy jest moim priorytetem – mówił z kolei prezydent Warszawy. Podkreślił, że miasto inwestuje w ekologiczny transport publiczny, zieleń oraz wspiera mieszkańców Warszawy w wymianie tzw. „kopciuchów”. – Chcemy wyeliminować węgiel używany w indywidualnych źródłach ogrzewania oraz wprowadzić zakaz palenia w kominkach i innych urządzeniach niebędących głównymi źródłami ciepła w dniach z prognozowanym przekroczeniem normy jakości powietrza – dodał. Zaznaczył, że zgodnie z przewidywaniami, będzie można wdrożyć te przepisy w IV kwartale 2023 roku.

Dotacja na wymianę „kopciucha”

Natomiast już dziś mamy atrakcyjny program dotacyjny do ekologicznych źródeł ogrzewania. Warszawiacy, którzy w tym roku złożą wniosek do miasta o dofinansowanie likwidacji starego pieca, mogą liczyć na 100 proc. pokrycia kosztów inwestycji – zaznaczył Trzaskowski.

Miasto przypomina, że w 2019 r. przyjęto ok. 800 wniosków o dotacje na wymianę kotłów w lokalach prywatnych. Z kolei w zasobie komunalnym stolica w zeszłym roku zlikwidowała 543 tzw. „kopciuchy”. Do likwidacji pozostaje ich jeszcze ok. tysiąca, które – jak zaznacza stołeczny ratusz – zostaną wymienione do końca 2021 r.

W podpisanej na Kongresie Czystego Powietrza deklaracji samorządy wojewódzki i stołeczny zapowiadają, obok ścisłej współpracy nad zaostrzeniem przepisów uchwały antysmogowej, rzetelną wymianę informacji, dającą możliwość właściwego diagnozowania problemów i doboru adekwatnych środków, prowadzenie działań podnoszących efektywność egzekwowania zapisów uchwały antysmogowej oraz prowadzenie akcji informacyjno-edukacyjnych zwiększających świadomość społeczną w zakresie zagrożeń wynikających z zanieczyszczeń powietrza oraz podejmowanie działań rozszerzających współpracę o kolejnych partnerów, tak aby działania realizowane były w coraz szerszym zakresie i przynosiły coraz lepsze efekty.

Organizatorami III Kongresu Czystego Powietrza są Samorząd Województwa Mazowieckiego i Zespół Doradców Gospodarczych TOR. Współorganizatorami wydarzenia są Miasto Stołeczne Warszawa i Mazowiecka Agencja Energetyczna sp. z o.o.

Czytaj też:

Zakaz palenia węglem w Warszawie od 2023 roku? Jest petycja

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone