SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Od dziś zmiany w rozkładach komunikacji miejskiej w Warszawie

Komunikacja miejska w Warszawie/fot. ZTM

Od dziś ponownie zmienią się rozkłady jazdy komunikacji miejskiej – tramwaje i metro wrócą do swoich podstawowych częstotliwości kursowania. Z kolei od 2 października częściej pojadą autobusy.

– Tak jak zapowiadaliśmy pod koniec wakacji, pierwsza połowa września była dla nas czasem dokładnej obserwacji ruchu pasażerów i wykorzystania pojazdów WTP. W kilkudziesięciu kluczowych miejscach monitorowaliśmy wykorzystania miejsc w tramwajach – informuje Warszawski Transport Publiczny.

Zebrano również dane z autobusów, które dzięki zainstalowanym systemom same zliczają pasażerów. – Mamy także dane z bramek metra, które liczą pasażerów wchodzących i wychodzących ze strefy biletowej. Liczba pasażerów rosła od początku miesiąca i doszła do ok. 70 proc. liczby z okresu przed epidemią – przekazano.

Więcej pasażerów w roku akademickim

WTP przypomniało również, że pierwsze korekty rozkładów już zostały wprowadzone. Od 8 września na linii 304 w godzinach porannego szczytu kursuje większy autobus. Uruchomiono też dodatkowe kursy 523, a od 13 września linia wróciła do swojej przedwakacyjnej częstotliwości w godzinach porannego szczytu – co cztery minuty.

Natomiast autobusy 201 jeżdżą dodatkowo na krótszej trasie Znana – Koło. Od środy 15 września wzmocniono też linię 31 – w najbardziej obciążonych godzinach szczytu porannego i popołudniowego uruchomiono dodatkowe kursy.

Przed nami październik i studenci wracający, zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji i Nauki, do zajęć stacjonarnych. Spodziewamy się, że liczba podróżujących WTP jeszcze wzrośnie – zwraca uwagę WTP.

Większa częstotliwość kursowania

Następne zmiany zaplanowano na ten poniedziałek. Od tego dnia wszystkie linie tramwajowe wrócą do swoich podstawowych rozkładów: w godzinach szczytu składy będą podjeżdżały na przystanki co 4 minuty lub co 8 minut, a między szczytami co 6 lub co 12 minut. Również metro w szczycie będzie kursowało częściej – na linii M1 co 2 min. i 20 sek., a M2 co 2 min. i 50 sek.

Zmiany dla autobusów wprowadzone zostaną od 2 października. W soboty i niedziele pasażerów ponownie będą woziły autobusy 196. Przedwakacyjne rozkłady zostaną przywrócone dla linii: 104 (w szczytach komunikacyjnych na przystanki podjadą co 20 minut), 105 (w dni powszednie, w szczytach co 6 minut), E-1 (od 4 października, w szczytach co 10 minut).

Zwiększy się też częstotliwość kursowania autobusów 114 i 122 do 15 minut pomiędzy szczytami oraz w weekendy. W dni powszednie, w godzinach 7-20 autobusy linii 114 pojadą dodatkowo trasą skróconą: Metro Młociny – Młociny-UKSW. W soboty i dni świąteczne autobusy linii 523 zabiorą pasażerów co 10 minut, a linii 193 – co 15 minut. Z kolei autobusy 190 będą kursowały w soboty co 10 minut.

Od poniedziałku 4 października na trasę wyjadą autobusy linii E-2. Na swoją pełną trasę, czyli Ursus-Niedźwiadek – Ursynów Płd., wrócą autobusy linii 401. W porannym szczycie będą one jeździły również na krótszej trasie: PKP Ursus – Metro Służew.

Czytaj też:

Kto może parkować na miejscach dla mieszkańców? Interwencja radnych

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone