SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Warszawa. Nadine Nassar i Anna Sikorzak-Olek zagrają dla Libanu

Zagrają, by zebrać środki na odbudowę zniszczonego wybuchem kościoła Eglise Saint-Joseph Des Peres Jesuites w Bejrucie. W Warszawie w najbliższą niedzielę i w przyszły piątek wystąpią sopranistka Nadine Nassar i harfistka Anna Sikorzak-Olek. To w ramach „Koncertów dla Libanu”.

Kościół Eglise Saint-Joseph Des Peres Jesuites w Bejrucie, który 200 lat temu budował polski misjonarz – Jezuita Maksymilian Ryłło, ucierpiał podczas wybuchu w porcie 4 sierpnia 2020 roku. Teraz artystki występują w całej Polsce, by zebrać pieniądze na jego naprawę.

W Warszawie w ramach „Koncertów dla Libanu” Nadine Nessar i Anna Sikorzak-Olek wystąpią trzy razy. Pierwszy występ odbędzie się 26 września o godzinie 13:00 w Parafii p.w. Matki Bożej Królowej Pokoju przy Dzierżoniowskiej 7. Tego samego dnia odbędzie też drugi koncert, tym razem o 18:00 w Parafii p.w. Św. Tomasza Apostoła przy Dereniowej 12. Ostatni z występów zaplanowany jest na 1 października o godz. 19:00 w Ramach Międzynarodowego Dnia Muzyki. Odbędzie się w Sali Koncertowej Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego przy ul. Morskie Oko 2.

Program koncertu:

 • Henry VIII (1491-1547) – Pastime with good company
 • Thomas Morley (1557-1604) – It was a lover and his lass
 • Anonymus, 16th, Elizabethan times What if a day
 • Gabriel Faure (1845-1924 – En prière (1890)
 • Słowa Stephan Bordese (1847-1919)
 • Frédéric Chopin (1810-1849)
 • Tekst by Stefan Witwicki (1801-1847) – Wiosna (Springtime)
 • Jean-Paul Égide Martini  (1741-1816)
 • Text by Jean-Pierre Claris de Florian (1755-1794) – Plaisir d’Amour
 • Henri Duparc (1848-1933)
 • Text by Jean Lahor (1840-1909) – Chanson Triste
 • Claude Debussy(1862-1918) – Nuit d’Étoiles
 • Claude Debussy (1862-1918) – Beau soir
 • Friedrich Von Flotow (1812-1883)
 • Text by Thomas Moore (1779-1852) – The last Rose of summer
 • Charles Gounod/J.S. Bach(1685-1750) – Ave Maria

Czołowa sopranistka Libanu

Nadine Nassar to czołowa sopranistka z Libanu. W Warszawie ukończyła studia podyplomowe na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina pod kierunkiem prof. Ewy Iżykowskiej, a aktualnie kontyunuje pracę nad głosem z Zofią Witkowską, sopranistką z Warszawskiej Opery Kameralnej.

Ze swym pierwszym koncertem solowym w Warszawie Nadine wystąpiła w kwietniu 2010 r. w „Pałacu Szustra” – siedzibie Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego. Od tego roku stale występuje na wielu międzynarodowych festiwalach, koncertach w Europie i na Bliskim Wschodzie.

W lutym 2012 roku w Bejrucie Nadine wcieliła się w rolę Adiny w operze „Napój miłosny” G. Donizettiego. Przedstawienie zostało przygotowane przez Bejruckie Konserwatorium z udziałem Orkiestry Narodowej i wystawione pod patronatem Prezydenta Libanu.

Od 2014 roku Nadine Nassar występuje systematycznie jako solistka z Narodową Orkiestrą Libanu.

Wspólnie z polską harfistką Anną Sikorzak-Olek dała wiele koncertów w Polsce (m.in. Pałac Stanisławowski w Warszawskich Łazienkach) i w Libanie (Baabda’s Serail 2012) i w St John-Marc Cathedral’s w Byblos (listopad 2014). Koncerty w Libanie były organizowane we współpracy z Ambasadą Polski w Bejrucie. Nadine Nassar miała rzadką i niezwykłą okazję koncertować w Warszawie i we Wrocławiu z zespołem dwudziestu harfistek z Wiktorska Harp Open, uczniów i uczennic Anny Sikorzak-Olek.

Za swój wkład w propagowanie polskiej kultury w Libanie i innych krajach Nadine Nassar została odznaczona przez Ministra Kultury RP – Piotra Glińskiego honorową odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Wybitna harfistka

Harfistka Anna Sikorzak-Olek to absolwentka Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie, uczennica prof. U. Mazurek. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych konkursach i kursach harfowych we Francji, Niemczech, Czechosłowacji i we Włoszech.

Od wielu lat prowadzi aktywną działalność koncertową jako solistka i kameralistka. Jako pierwsza na świecie wykonała i nagrała m.in. koncerty T. Paciorkiewicza, 3 koncerty P. Mossa: ”Espressoini Varianti”, „Remenances” i „Voyage” na dwie harfy i orkiestrę, M. Hertela „Primavera” i „Athos”, S. Moryty „Koncert na perkusję i harfę”, M. Ptaszyńskiej „Koncert na flet i harfę”, J. Maksymiuka „Muzyka na flet, harfę i orkiestrę”, B. Schaeffera „Koncert na harfę i orkiestrę”, M. Popławskiego „Morceau de Concert”, koncert na harfę elektryczną M. Małeckiego i A. Tansmana „Musique” na harfę i smyczki.

Nagrała też archiwalnie dla Polskiego Radia koncerty: W. Lutosławskiego, M. Grandjany, J. F. Haendla, Th. Daniela Schlee, C. Debussy, A. Panufnika. Większość z tych nagrań ukazała się na płytach DUX, CPO, Albany Records i innych. Ma w swoim dorobku kilkadziesiąt płyt. Trzy płyty: „Polskie Koncerty Harfowe”, „Osjan” i „Dzieła St. Moryty” otrzymały nominacje do nagrody Fryderyki.

Anna Sikorzak-Olek dokonała także wielu nagrań archiwalnych dla Telewizji Polskiej. Jako kameralistka występuje w duetach z fletem, ze skrzypcami, obojem, sopranem i z perkusją. Na stałe współpracuje z Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie. Nagrywała muzykę filmową, m. in. Z. Preisnera, P. Szymańskiego, M. Lorenca, M. Zielińskiego, W. Pawlika, P. Mykietyna i wielu innych.

Anna Sikorzak-Olek jest również pedagogiem. Zajmuje się promowaniem nauczania początkowego na harfie celtyckiej w Polsce. Założyła Stowarzyszenie „Harfa Dzieciom” i zespół harf dziecięcych ”Wiktorska Harps Open”. Wydaje utwory na harfę polskich kompozytorów w założonym przez siebie wydawnictwie nutowym POLSKA MUZYKA HARFOWA. Należy do Polskiego Towarzystwa Harfowego i do Stowarzyszenia „Fides et Ratio”.

Od wielu lat współpracuje z libańską sopranistką Nadine Nassar koncertując w Polsce , Libanie i w Paryżu. Towarzyszyła Nadine Nassar w nagraniu wzruszającej płyty p.t. Li Bejrut w Studio S2 w Warszawie. Nagrania recitalu sopranu z harfą dokonał Zbigniew Kusiak a premiera płyty miała miejsce w Libanie w 2019 roku.

Czytaj też:

Lubomirski Festival 2021. Koncerty, recitale i wystawy w Lubniewicach

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
 • Warszawa: 101 FM
 • Ostrołęka: 100,8 FM
 • Ostrów: 87,6 FM
 • Płock: 101,9 FM
 • Radom: 89,1 FM
 • Siedlce: 103,4 FM
 • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone